Menu Zamknij

Zabrze

Klub PTTK Osiek zaprasza  18.11.2023 r. na wycieczkę z cyklu „Śląsk jest piękny”  –  ZABRZE – KOPALNIA GUIDO -ŚLADAMI DONNERSMARCKÓW.

PROGRAM:

Wyjazd z Osieka o godz. 7:00 (przystanek autobusowy przy SP1).

1. Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido – zjedziemy  prawdziwą klatką górniczą na poziom 320 i zwiedzimy najniżej położoną trasę turystyczną w kopalniach węgla kamiennego na świecie. Zobaczymy pracę różnych maszyn górniczych, przejedziemy się podwieszaną kolejką górniczą. Na koniec wycieczki odwiedzimy najniżej położony na świecie PUB. 

2. Zrewitalizowana Wieża Ciśnień – 46 m wysokości (obecnie mieści się tu restauracja, punkt widokowy i interaktywna wystawa „Carboneum”).

3. Zwiedzimy Strefę Carnall  w kompleksie Kopalni Królowa Luiza – odbędziemy wycieczkę pt. „Droga Górnika”.

4. Spacer po centrum Zabrza śladami von Donnersmarcków (np. ówczesne kasyno gry – obecnie teatr im. Gustawa Morcinka), zwiedzimy osiedle patronackie Zandka wybudowane dla pracowników Huty Donnersmarck, tu m.in. tzw. Stalowy dom – budynek został postawiony w 1927 r. w ciągu 26 dni przez zaledwie 16 robotników i był tzw. eksperymentem w dziedzinie budownictwa.

5. Kościół pw. św. Józefa, który jest najwybitniejszym przykładem architektury sakralnej okresu międzywojennego na Górnym Śląsku.

Planowany powrót ok. godz. 18:30.

Koszt wycieczki: członkowie PTTK -100 zł; sympatycy – 120 zł. 

Świadczenia: przejazd autokarem – ubezpieczenie – opieka pilota i lokalnego przewodnika – bilety wstępu;

Zapisy wraz z wpłatą będą przyjmowane od 18 października tylko osobiście! w siedzibie Klubu PTTK Osiek ul. Główna 125, w środy w godz. 16:30 – 17:30. 

W razie pytań tel. kont. 784 343 649.

W pierwszym tygodniu zapisy wyłącznie dla członków PTTK.

Zapraszamy!

Skip to content