Menu Zamknij
Zespól Pieśni i Tańca Kotlina

Zespól Pieśni i Tańca Kotlina powstał w 2004 roku. Od roku 2011 działa pod patronatem Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku.

Zespół ma w repertuarze pieśni i tańce krakowskie, suitę rzeszowską, suitę lubelską, tańce narodowe oraz polkę charakterystyczną . Atutem zespołu jest wierność tradycji – tańce w jego wykonaniu odzwierciedlają tradycyjne polskie tańce ludowe. Zyskało to uznanie ekspertów w dziedzinie folkloru, co zaowocowało wieloma nagrodami i wyróżnieniami, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Tęcza Polska” w Polanicy Zdroju. Twórcą choreografii do suit był Emil Bytom. Obecnie zespół pracuje pod kierunkiem Urszuli Wiśniowskiej. Kotlinie towarzyszy chórek i kapela pod kierunkiem Alicji Gębali.

ZPT Kotlina bierze udział w konkursach i przeglądach, uświetnia wiele lokalnych i ponadlokalnych imprez. Występuje m.in. podczas Dni Osieka, dożynek, Festiwalu Doliny Karpia, konkursów Tradycyjnych Potraw Regionalnych w Inwałdzie i Kocierzu. Co roku prezentuje się na estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej i na Targach Sztuki Ludowej w Krakowie. Występował także poza granicami Polski, na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Poniewieżu na Litwie, w Bułgarii i we Francji.

Zespół liczy 34 członków. W jego skład wchodzą osoby w różnym wieku, reprezentują różne zawody. Większość to osoby starsze, znajdujące w zespole możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pasji. W tej grupie świetnie odnajdują się także młodzi ludzie, którzy od starszych kolegów przejmują doświadczenie i zamiłowanie do folkloru i tradycji.

Skip to content