Menu Zamknij
Chór Osieczanie

Chór „Osieczanie” powstał w 1983 roku z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich. Zespół kontynuuje tradycje śpiewu chóralnego w Osieku. Przed II wojną światową i krótko po niej istniał tutaj czterogłosowy chór przykościelny. Działał także młodzieżowy chór przyszkolny założony  przez Jana Sommera, wieloletniego nauczyciela i dyrektora szkoły podstawowej. Kontynuować te tradycje postanowiło 17 pań z Osieka. Stąd też nazwa – „Osieczanki”. Kierownikiem i dyrygentem chóru został  Stanisław Grabowski, doświadczony muzyk pracujący na co dzień w Zakładowym Domu Kultury w Oświęcimiu. Pod jego kierownictwem chór z entuzjazmem zaczął naukę śpiewu. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już w sierpniu 1983 zespół wystąpił podczas dożynek gminnych. Po roku działalności „Osieczanki” wystąpiły na Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Brennej, gdzie zajęły III miejsce. Chór wystąpił także podczas dożynek wojewódzkich w Ochabach i na Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Żywcu, gdzie zajął I miejsce w swojej kategorii. Występom chóru towarzyszyły barwne gawędy ludowe w wykonaniu Heleny Klęczar.

Repertuar chóru jest bardzo różnorodny. Są w nim piosenki ludowe z różnych regionów Polski, pieśni religijne, a także okolicznościowe przyśpiewki.

W 2008 roku zespół obchodził jubileusz 25-lecia. Z tej okazji został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Od 2010 roku dyrygentem chóru jest Andrzej Luranc.

Chór aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym środowiska. Uświetnia większość wiejskich i gminnych imprez takich jak: gminne obchody Święta Kultury, Dni Osieka, spotkania opłatkowe dla seniorów, odpusty, święta kościelne, dożynki, spotkania rocznicowe, koncerty kolęd. Również mieszkańcy powiatu wielokrotnie mieli okazję wysłuchać koncertów chóru podczas dożynek powiatowych, Świąt Ludowych, Festiwalu Folklorystycznego Sami Swoi i innych uroczystości.  W swoim dorobku chór ma płytę wydaną w 2017 roku.

Skip to content