Menu Zamknij

Wernisaż Patrycji Mrozik – Z pasji do malowania…

Obrazy olejne, akwarelowe, strukturalne, pouringowe, obrazy niewielkie jak papier do drukarki i wielkości blatu stołu. Tak tworzy Patrycja Mrozik, mieszkanka Głębowic, która swoje obrazy sprzedaje nie tylko w Polsce. Trafiają już do zagranicznych kolekcjonerów.

Wystawę jej prac można obejrzeć w Klubie Centrum, a wernisaż odbył się 26 października. Można tylko żałować, że to niewielka część obrazów Patrycji, a ich ilość jest nawet dla niej samej nieodgadniona.

Tworzenie obrazów to dla Partycji sposób wyrażania siebie, sposób komunikacji, pokazania wnętrza, uwalniania emocji. Wcześniej był też taniec, akrobatyka, ale to przez aktywność malarską Patrycja pokonuje bariery, zmagając się z atypowym rodzajem autyzmu. Obraz powstający w wyobraźni przelewa na papier czy płótno, ale nie maluje na zamówienie i nie powtarza swych kompozycji, każdy obraz jest unikatowy, niepowtarzalny. Odnosi się wrażenie, jakby malowały je różne osoby.

Patrycja zawsze lubiła rysować, a jej mama szukała przyczyn kłopotów córki. Wymienia osoby, które potrafiły nazwać problem i wyciągnąć nie tylko rękę do dziewczyny, ale też wyciągnąć wnioski i zachęcić do malowania. Pierwszą wystawę zorganizowała dla niej Joanna Zygmunt w 2018 roku przy kościele w Głębowicach. Patrycja była wtedy uczennicą Gimnazjum w Osieku. Bardzo ciepło wspomina inne panie: Beatę Sadowską, Wandę Nikliborc, Ewę Jekiełek, Justynę Kłys, Edytę Matyjasik-Kulig, które w różny sposób wspomagając Patrycję, rozwinęły jej talent.

Po ukończeniu gimnazjum Patrycja uczęszczała do Liceum Artystycznego Creative w Bielsku-Białej. Na swojej drodze trafiła na wspaniałe nauczycielki jak Anna Madziarz i Agnieszka Kobielusz.

Swoje umiejętności doskonali też sama, próbując różnych technik poznanych w internecie. Lubi przy tym słuchać głośnej muzyki.

Młoda artystka prezentowała już swoje prace na pierwszych wystawach indywidualnych w Osiedlowym Domu Kultury w Oświęcimiu Zasolu i w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu.

Sięgnęła też po pierwsze laury w konkursach:

  • w 2019 roku I miejsce w konkursie plastycznym „Inny nie znaczy gorszy” w Bielsku-Białej,
  • w 2020 roku I miejsce w konkursie „Mieszkam w Beskidach”,
  • w 2021 roku II miejsce w konkursie „Mieszkam w Beskidach”,
  • w 2022 roku Nagroda Specjalna „Mieszkam w Beskidach”.

Patrycja jest dopiero na początku swojej drogi artystycznej. Ma ogromne wsparcie mamy, babci i dalszej rodziny. Wierzymy, że zadziwi nas jeszcze niejednym dziełem.

K.Cz.

Skip to content