Menu Zamknij

Święto Niepodległości w gminie Osiek

„Polska nie jest po prostu grudką ziemi, nie jest nawet jakimś odległym przylądkiem; Polska jest sercem Europy” – tak o Polsce pisze Norman Davies w książce „Serce Europy”. A dla serc wszystkich Polaków ten dzień jest szczególny.

Pod tablicą upamiętniającą Kazimierza Jędrzejowskiego wójt Marek Jasiński, przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Bańdur i przedstawiciel Zarządu Powiatu Jerzy Mieszczak złożyli kwiaty i znicze, przy akompaniamencie osieckiej Orkiestry Dętej pod batutą Barbary Górkiewicz-Żaby.

Po uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej przez ks. Bogusława Wądrzyka i ks. Stanisława Bindę poczty sztandarowe ze wszystkich szkół i organizacji z terenu gminy Osiek przemaszerowały do sali WDK, by odśpiewać Hymn Narodowy i obejrzeć program artystyczny.

Młodzież z ZSP nr 1 w tegorocznym spektaklu pt. „Traktat o wspólnocie” dała teatralny wykład o naszej Ojczyźnie, pokazując za pomocą pantomimy, muzyki i komentarzy oczywiste zalety, ale i „grzechy” wspólnoty. Jako naród mamy swoje słabostki, ale w obliczu zagrożenia potrafimy się zjednoczyć. Tworzymy dzieła sztuki, pomagamy słabszym, walczymy, jeśli trzeba, współistniejemy. Budujemy wspólnotę przez podtrzymywane tradycje a jedną z nich jest uroczystość Święta Niepodległości w Osieku.

Dzisiaj to my tworzymy historię i musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego chcemy: wspólnoty czy rozłamów, jedności czy polaryzacji. Jeśli wspólnoty, to musimy nastawić się na dialog, w którym nie chodzi o to, żeby kogoś pokonać, ale by go zrozumieć. Musimy dokonać mentalnej zamiany miejsc – aby po drugiej stronie zobaczyć człowieka. I wtedy nie będzie hejtu, nieufności i niechęci. Bo wspólnota, choć różnorodna i zindywidualizowana, opiera się na więziach ponad podziałami, na empatii, wsłuchiwaniu się i podmiotowym traktowaniu bliźniego.

To piękne przesłanie mógł usłyszeć każdy mieszkaniec gminy uczestniczący w uroczystości. Scenariusz spektaklu i przygotowanie aktorów to pomysł Małgorzaty Gwóźdź. Wspaniałą oprawę muzyczną przygotowała Bernadeta Stawowczyk-Zemanek. Występowi chóru towarzyszyli soliści: Malwina Bogdan, Julia Michalak, Dominik Michalak, Maja Januszewska, Maria Sikora, Olga Kańtor, Klaudia Wolas. Scenografię wykonały: Anna Kacorzyk, Justyna Kłys i Elżbieta Micor.

Po przedstawieniu można było zobaczyć i podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca Kotlina w żywiołowej suicie krakowskiej. Choreografem zespołu jest Urszula Wiśniowska, kapelę prowadzi Alicja Gębala, a kieruje nim Zbigniew Chrapkiewicz.

Uroczystość poprowadziła dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku pani Krystyna Dusik. Uroczystą przemowę wygłosił wójt gminy Osiek pan Marek Jasiński.

Skip to content