Archiwa kategorii: Aktualności

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Chóru Osieczanie

Miło nam poinformować, że Prof. Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przychylił się do wniosku Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku i uhonorował Chór Osieczanie nagrodą okolicznościową z okazji 40-lecia chóru.

Nagroda finansowa wynosi 15 000 zł.

Serdecznie gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy niegasnącej energii do dalszej działalności! Niech nadchodzący czas przyniesie nowe możliwości, pomnoży sukcesy i przysporzy satysfakcji.

chór osieczanie nagroda

 

 

Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych świąt;

smacznego jajka, mokrego dyngusa i wiosny w sercach.

Niech radość i dobro towarzyszy Wam podczas spotkań rodzinnych,

a czas świąt był potrzebnym wytchnieniem.

Wesołych świąt!

 

Rewia Gwiazd Śląskich Przebojów na Dzień Matki *** 25.05.2023** godz. 18:00*** sala WDK Osiek***

Rewia Gwiazd Śląskich Przebojów plakat Osiek

Rewia Gwiazd Śląskich Przebojów na Dzień Matki

To wyjątkowe trwające ponad 2,5 godziny wydarzenie, dedykowane szczególnie wszystkim Mamom z Okazji Ich Święta oraz po prostu wszystkim Miłośnikom świetnej muzyki, dobrej zabawy oraz szczypty humoru. Koncert odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku na sali WDK Osiek 25 maja o godzinie 18:00. Swoje przeboje wykonają: Magda, Edek Dworniczek oraz Damian Holecki, który zaprezentuje swój 90 minutowy koncert – nie zabraknie największych przebojów Artysty, które biją rekordy popularności oraz najnowszych propozycji, jak też propozycji dedykowanych specjalnie dla Mam. Całość Rewii poprowadzi Kazimierz Sas – Muzyk, Kompozytor i Prezenter, znany z Anteny Radia FEST.

Serdecznie zapraszamy!

data: 25.05.2023

godzina: 18:00

UWAGA PRZEDSPRZEDAŻ!

Do 20 kwietnia bilety w przedsprzedaży w cenie 55 zł

Od 21 kwietnia bilety w cenie 65 zł

 

Bilety do nabycia w Bibliotece Publicznej w Osieku (Budynek Urzędu Gminy ul. Główna 125 I p.), drogą telefoniczną: 33 8458 155 oraz na portalu Śląskie Przeboje:

https://www.slaskieprzeboje.pl/produkt/279/sklep-bilety-na-koncert-bilet-na-koncert-rewia-gwiazd-slaskich-przebojow-na-dzien-matki-osiek .

Więcej na temat koncertu i występujących w nim Gwiazd można przeczytać na stronie www.slaskieprzeboje.pl .

Ferie z biblioteką 2023

Podczas ferii zimowych Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu zorganizowało dla dzieci z naszej gminy zimowy wypoczynek w Osieku i w Głębowicach.

Pierwszego dnia w Osieku odbyły się warsztaty literacko-plastyczno-przyrodnicze, podczas których odkrywaliśmy sekrety podziemnego świata; poznaliśmy świat dziwnych stworzeń, od tych niewidocznych gołym okiem po duże zwierzęta, które zamieszkują mniejsze i większe nory, sprawdziliśmy jak głęboko sięgają korzenie drzew, dowiedzieliśmy się nieco o speleologii, o skamielinach i skamieniałościach, a także stworzyliśmy własne skamieliny oraz makietę obrazującą podziemie. Nasze warsztaty powstały na podstawie książki Mizielińskich „Pod ziemią, pod wodą”. W Głębowicach dzieci odwiedziły głębowicki kościół; nie była to jednak zwyczajna wizyta, bowiem o zabytkach i samej budowli ze znawstwem opowiedziała nam p. Urszula Babińska, która pasjonuje się lokalną historią. Drugą jej pasją jest sztuka pisania ikon i tym próbowała zarazić uczestników zajęć w Głębowicach. Podczas warsztatów dzieci malowały własne ikony. Bardzo dziękujemy za inspirujące warsztaty, za poświęcony czas i wspaniałe opowieści o zabytkach, które są tak blisko nas, a nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Drugiego dnia osiecka grupa z przyjemnością odwiedziła koleżanki i kolegów z Głębowic. Wielką atrakcją była sama przejażdżka busem kursującym na trasie Głębowice–Oświęcim. Nie była ona jednak naszym celem a mała, rodzinna piekarnia p. Elżbiety Marczyńskiej, która znajduje się tuż obok sali WDK w Głębowicach. Każdy z nas je pieczywo, nie każdy wie do końca, jak wygląda proces jego wypieku. P. Marczyńska pokazała nam i opowiedziała o tym, jak wygląda praca piekarza. My widzimy na talerzu kromkę chleba, ale by tam trafiła musi wydarzyć się kilka rzeczy. Praca piekarza zaczyna się w nocy; wtedy, gdy my smacznie śpimy, pracownicy piekarni wysypują z ciężkich 50-kilowych worków mąkę do wielkich kotłów, dodają wodę, sól i drożdże bądź zakwas i wyrabiają ciasto. Później według słów p. Marczyńskiej ciasto odpoczywa, a piekarnia w Głębowicach zajmuje się swą drugą działalnością, mianowicie wypiekiem przepysznych ciasteczek (tak, mieliśmy okazję ich spróbować!). Następnie z ciasta chlebowego formowane są bochenki, które znowu leżakują w koszykach. Później syn p. Marczyńskiej przekłada je na długich łopatach do pieca i tam wypieka. I tak w tradycyjny sposób powstaje pyszny chleb, którym cieszy się cała okolica. Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że wspomniane ciasteczka są ozdabiane ręcznie, ponieważ piekarnia w Głębowicach stawia na naturalność i tradycję. Tuż obok piekarni znajduje się mały sklepik, w którym można nabyć pieczywo i ciasteczka. Oprócz przyswajania wiedzy w piekarni świetnie się bawiliśmy podczas wycinania pierniczków, które później mogliśmy zjeść. Właścicielka pozwoliła dzieciom poczęstować się również świeżutkimi bułkami. W tym miejscu bardzo dziękujemy p. Eli za miłe przyjęcie, poświęcenie swojego czasu i środków, za przekazanie wiedzy i poczęstunek.

Kolejną naszą przygodą był wyjazd do kina. Z wielkimi pudełkami popcornu zasiedliśmy w kinowych fotelach, by obejrzeć bajkę „Zadziwiający kot Maurycy”, czyli historię chytrego kota, grupy gadających, magicznych szczurów, grajka Kajtka i córki burmistrza Melissy. I choć było trochę strasznie, było też śmiesznie i wszystko dobrze się skończyło (jak to w bajkach przecież) – odpoczęliśmy i naładowaliśmy baterie przed powrotem do szkolnych ławek.

Na naszym ostatnim spotkaniu mieliśmy teatrzyk. Tym razem to grupa z Głębowic przyjechała do nas, i oni oczywiście też cieszyli się z przejażdżki busem, ale wyczekiwali również wizyty w kawiarni, do której wszyscy poszliśmy po przedstawieniu. Wcześniej jednak odwiedzili naszą piękną bibliotekę, w której mogli się pobawić i wysłuchać krótkiej historii. W trakcie spektaklu renifer Niko uratował zimę mimo przeciwności losu i dzięki pomocy, ale rozbawił nas przy tym do łez i nieźle rozruszał, ponieważ przedstawienie było interaktywne. Później, jak przystało na prawdziwych koneserów sztuki, udaliśmy się do „A’la kawiarni”, by zjeść coś słodkiego i podyskutować o przedstawieniu i minionym tygodniu.

Choć wspólnie spędzony czas miął zbyt szybko, pozostaną nam miłe wspomnienia o poznanych koleżankach i kolegach, o wspólnych zabawach, może nawet ktoś zapamięta coś z zajęć, na których oprócz zabawy było też odrobinkę wiedzy, którą może uda się wykorzystać w szkole.