Archiwa kategorii: Aktualności

Rozdajemy książeczki dla trzylatków!

Mała Książka Wielki Człowiek 2

Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do jednej z 3 tysięcy bibliotek biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowanym przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Wyprawki Czytelnicze czekają na trzylatki w 3 tysiącach bibliotek publicznych w całej Polsce. Listę Bibliotek zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj:

http://wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/biblio.pdf

Od początku trwania akcji, udało się rozdać 13 tys. Wyprawek dla trzylatków, dzięki czemu  biblioteki pozyskały ponad 10 tys. nowych użytkowników. Mamy nadzieję, że ich liczba będzie stale rosnąć, i zarówno dzieci, jak również ich rodzice staną się stałymi bywalcami bibliotek!”

Źródło: Instytut Książki

Zapraszamy wszystkie dzieci urodzone w 2015 roku, by odwiedziły biblioteki w Osieku i Głębowicach, wzięły udział w akcji i odebrały prezenty! Dla wytrwałych maluchów, które zbiorą 10 naklejek, mamy dyplomy! Daj swojemu dziecku szansę na lepszy start!

Koncert REDLIN patriotycznie

„Bo wolność krzyżami się mierzy,

Historia ten jeden ma błąd”

W ostatni wrześniowy piątek gościliśmy w Osieku zespół REDLIN. Podczas wyjątkowego koncertu muzycy opowiedzieli nam historię powstańców, żołnierzy i zwykłych ludzi dotkniętych wojną. Koncert odbył się z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Każda opowieść łączyła się z utworem, a wokalista przybliżył zgromadzonym okoliczności powstania pieśni, przedstawił postaci twórców, kompozytorów. Utwory te bowiem zazwyczaj związane były z konkretnymi wydarzeniami. Najmocniej w pamięć zapadł nam utwór „Czerwone maki” i związana z  nim historia bitwy pod Monte Cassino, niejednemu z nas łza zakręciła się w oku, gdy doszło do nas, że marszowe nuty symbolizują huki wystrzałów armatnich i osypujący się gruz. Zespół Redlin w niepowtarzalny sposób potraktował 100-lecie odzyskania przez Ojczyznę niepodległości – oprócz rozrywki, dostarczyli nam ogromnych emocji oraz potężnej dawki wiedzy.