Menu Zamknij

VI Spotkania Folklorystyczne Sami Swoi

W niedzielę 18 września na osieckiej scenie wystąpiły lokalne zespoły folklorystyczne. A wszystko to w ramach VI Spotkań Folklorystycznych Sami Swoi, które odbywają się już od 2015 roku.

Impreza ta powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim Hajduki, by pielęgnować tradycję, krzewić folklor i integrować to szczególne środowisko artystyczne. Partnerami wydarzenia są Oświęcimskie Centrum Kultury, Gminne Centrum Kultury w Polance Wielkiej oraz my, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku.

Festiwal trwa trzy dni; od kilku lat występy odbywają się w Oświęcimiu, Osieku i w Polance Wielkiej. W tym roku również, po przerwie spowodowanej pandemią, mieliśmy okazję zobaczyć zespoły z okolicy. Pogoda pokrzyżowała nam nieco plany i z pleneru musieliśmy przenieść się do sali WDK. Na szczęście później wszystko poszło już po naszej myśli. Było energicznie, pięknie i kolorowo. Panie ze Stowarzyszenia Wspólna Sprawa i z KGW Osiek zadbały o oprawę gastronomiczną; upiekły kultowe już ciasto drożdżowe, zrobiły przepyszne prażone, przygotowały ciepłe i zimnie napoje, dbały o przyjezdnych gości.

Jako pierwszy wystąpił chór Osieczanie, który zaśpiewał pieśni i piosenki ludowe i biesiadne z różnych regionów Polski. Od 2010 roku dyrygentem zespołu jest pan Andrzej Luranc. Zespołem kieruje pani Józefa Bielecka.

Później zaprezentował się Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim Hajduki, który przedstawił fragment suity rzeszowskiej. Grupę reprezentacyjną tworzą młodzi ludzie, których energia rozniosła się po sali w mgnieniu oka. Kierownikiem zespołu i instruktorem tańca jest pan Marek Pociennik. Kierownikiem muzycznym jest pan Jacek Furtak. Instruktorkami tańca są również panie Anna Handzlik-Starzyk, Ewa Żak oraz Justyna Pociennik.

W kolejnym występie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Andrychów, który obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia. Zespół specjalizuje się w kulturze i tradycjach muzycznych Krakowiaków Zachodnich. 18 września zobaczyliśmy fragment programu jubileuszowego „Srebrne Gody”.


Zespół Pieśni i Tańca Kotlina od 2011 roku działa pod patronatem Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku. Wykonują oni pieśni i tańce krakowskie, suitę rzeszowską, suitę lubelską, tańce narodowe oraz polkę charakterystyczną. Twórcą choreografii do suit był Emil Bytom, obecnie zespół Kotlina pracuje pod kierownictwem Urszuli Wiśniowskiej. Zespołowi towarzyszy chórek i kapela pod kierunkiem Alicji Gębali. Kierownikiem jest Zbigniew Chrapkiewicz.

Zespół Pieśni i Tańca Bratkowie z Monowic powstał w 2011 roku. Działa przy Radzie Osiedla Monowice pod patronatem Stowarzyszenia MONOLIT. Zrzesza dorosłych i dzieci. Zespół zaprezentował program „Albośmy to jacy tacy Krakowiacy”. Kierownikiem organizacyjnym zespołu Bratkowie jest pani Alina Płachta, kierownictwo muzyczne dzierży pan Mieczysław Miłoń a choreografią zajmuje się pani Bożena Bochaczyk.

Ostatnią grupą, która pokazała się w Osieku to Zespół Pieśni i Tańca Kęty. W zespole  tańczą i śpiewają 24 osoby a przygrywa im 5 osobowa kapela. W swoim repertuarze zespół posiada dwie suity: śląską i żywiecką, której fragment mieliśmy okazję zobaczyć. Kierownikiem i choreografem jest pani Barbara Gacek.

VI Spotkania Folklorystyczne Sami Swoi zakończyła w Osieku biesiada. Po podziękowaniach wójta i p. Katarzyny Kopaczewskiej ze Stowarzyszenia Przyjaciół Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim Hajduki rozpoczęła się mniej oficjalna część imprezy. I choć zabawa odbyła się w sali WDK, a nie jak planowano na placu przy Urzędzie, to mieszkańcy, zaproszeni goście i panie ze Stowarzyszenia Wspólna Sprawa bawili się świetnie.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Skip to content