Międzygminny Konkurs Pięknego Czytania „Złote Usta”
25 listopada miał miejsce konkurs pięknego czytania, który organizowany jest już od 18 lat przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oświęcimiu z siedzibą w Grojcu, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Przeciszowie.
Celem konkursu jest promowanie czytania i popularyzowanie literatury dla dzieci i młodzieży. W konkursie wzięło udział 23 zawodników z trzech gmin. W jury zasiadły p. Alina Kwarciak, dyrektor MDK w Oświęcimiu, p. Agata Szyszka-Mądro, dyrektor GBP w Kętach oraz p. Danuta Żemła kierownik działu udostępniania zbiorów Galerii Książki w Oświęcimiu. Tegoroczna edycja skierowana była do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Książka, którą wybrano do czytania, to „Dzieci z placu Trzech Krzyży” Renaty Piątkowskiej. Poruszająca historia żydowskich dzieci, uciekinierówz warszawskiego getta. Opisane są w niej losy „papierosiarzy”, młodzieży żydowskiej, która sprzedając papierosy niemieckim żołnierzom, radziła sobie w wojennej rzeczywistości najlepiej, jak umiała. Pomimo trudnego tematu opowieść Piątkowskiej zdobyła serca uczniów.
Było to szczególnie widoczne na spotkaniu autorskim, które odbyło się w przerwie konkursu – znacząca cisza i wszystkie oczy skierowane na panią Renatę Piątkowską, która z niespotykaną charyzmą opowiedziała o swoich książkach, skupiając się w szczególności na książce „Wszystkie moje mamy”. To z kolei opowieść o Irenie Sendlerowej – niezwykłej postaci, kobiety, która uratowała od pewnej śmierci 2 500 żydowskich dzieci. Pani Piątkowska opowiadała, ile ryzykowała Irena Sendlerowa, w jaki sposób wydostawała te dzieci, jaką siatkę ludzi utworzyła, by zapewnić im przeżycie w wojennej, a później i powojennej Polsce, i jak bardzo jej osoba nie była doceniana. Autorce towarzyszyła p. Malwina Kożurno, lektorka, która zaprezentowała młodym uczestnikom i całej publiczności perfekcyjnie przeczytany tekst – doskonała dykcja to nie wszystko, ponieważ liczy się jeszcze artyzm i umiejętność wyrażania emocji.
Po spotkaniu dyrektor GCKCiS w Osieku p. Krystyna Dusik wraz z p. Andrzejem Sobeckim Sekretarzem Gminy Osiek, wręczyli zwycięzcom nagrody.
Mistrzem Czytania 2024 została Magdalena Surowiec ze szkoły podstawowej we Włosienicy, I Wicemistrzem Czytania Agata Kwaśniak z osieckiej Dwójki oraz II Wicemistrzem Czytania Kamila Jakubczyk z Przeciszowa Podlesia. Serdecznie gratulujemy laureatom!
AH