Menu Zamknij

Międzygminny Konkurs Pięknego Czytania „Złote Usta”

Międzygminny Konkurs Pięknego Czytania „Złote Usta”

25 listopada miał miejsce konkurs pięknego czytania, który organizowany jest już od 18 lat przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oświęcimiu z siedzibą w Grojcu, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Przeciszowie.

Celem konkursu jest promowanie czytania i popularyzowanie literatury dla dzieci i młodzieży. W konkursie wzięło udział 23 zawodników z trzech gmin. W jury zasiadły p. Alina Kwarciak, dyrektor MDK w Oświęcimiu, p. Agata Szyszka-Mądro, dyrektor GBP w Kętach oraz p. Danuta Żemła kierownik działu udostępniania zbiorów Galerii Książki w Oświęcimiu. Tegoroczna edycja skierowana była do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Książka, którą wybrano do czytania, to „Dzieci z placu Trzech Krzyży” Renaty Piątkowskiej. Poruszająca historia żydowskich dzieci, uciekinierówz warszawskiego getta. Opisane są w niej losy „papierosiarzy”, młodzieży żydowskiej, która sprzedając papierosy niemieckim żołnierzom, radziła sobie w wojennej rzeczywistości najlepiej, jak umiała. Pomimo trudnego tematu opowieść Piątkowskiej zdobyła serca uczniów.

Było to szczególnie widoczne na spotkaniu autorskim, które odbyło się w przerwie konkursu – znacząca cisza i wszystkie oczy skierowane na panią Renatę Piątkowską, która z niespotykaną charyzmą opowiedziała o swoich książkach, skupiając się w szczególności na książce „Wszystkie moje mamy”. To z kolei opowieść o Irenie Sendlerowej – niezwykłej postaci, kobiety, która uratowała od pewnej śmierci 2 500 żydowskich dzieci. Pani Piątkowska opowiadała, ile ryzykowała Irena Sendlerowa, w jaki sposób wydostawała te dzieci, jaką siatkę ludzi utworzyła, by zapewnić im przeżycie w wojennej, a później i powojennej Polsce, i jak bardzo jej osoba nie była doceniana. Autorce towarzyszyła p. Malwina Kożurno, lektorka, która zaprezentowała młodym uczestnikom i całej publiczności perfekcyjnie przeczytany tekst – doskonała dykcja to nie wszystko, ponieważ liczy się jeszcze artyzm i umiejętność wyrażania emocji.

Po spotkaniu dyrektor GCKCiS w Osieku p. Krystyna Dusik wraz z p. Andrzejem Sobeckim Sekretarzem Gminy Osiek, wręczyli zwycięzcom nagrody.

Mistrzem Czytania 2024 została Magdalena Surowiec ze szkoły podstawowej we Włosienicy, I Wicemistrzem Czytania Agata Kwaśniak z osieckiej Dwójki oraz II Wicemistrzem Czytania Kamila Jakubczyk z Przeciszowa Podlesia. Serdecznie gratulujemy laureatom!

AH

 

Skip to content