20 lat minęło…
To hasło towarzyszyło obchodom 20-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca Kotlina.
Liczne grono zaproszonych gości, byłych i obecnych członków zespołu, zaprzyjaźnionych zespołów folklorystycznych oraz muzyków współpracujących z zespołem w ciągu minionych 20 lat, spotkało się 25 maja w Sali WDK w Osieku.
Z gratulacjami i życzeniami przybyli zaproszeni goście, a wśród nich Iwona Gibas – członkini Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Mateusz Hałat – przedstawiciel Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Klęczara, Jerzy Mieszczak – członek Zarządu Powiatu Oświęcimskiego a zarazem były wójt gminy Osiek, Marek Jasiński – wójt gminy Osiek, Małgorzata Bańdur – przewodnicząca Rady Gminy w Osieku, ks. proboszcz Bogusław Wądrzyk, Grzegorz Gałgan – wójt gminy Polanka Wielka, Krystyna Dusik – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku, Wiesława Zajas – była dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Polance Wielkiej, Krystyna Czerny – redaktor „Ech Osieka” oraz Jerzy Czerny – wieloletni przewodniczący Rady Gminy w Osieku.
Nie zabrakło delegacji zaprzyjaźnionych organizacji i zespołów: orkiestry dętej z Osieka, orkiestry dętej z Głębowic, chóru Osieczanie, chóru Wrzos, zespołów Hajduki, Kęty, Andrychów i Same Swoje, Koła Gospodyń Wiejskich w Osieku i zespołu Ola Band.
Podczas uroczystości Zespół zaprezentował tańce narodowe, suitę rzeszowską, suitę lubelską oraz tańce krakowskie. Tańce przeplatały się z podziękowaniami od zespołu dla osób i instytucji wspierających oraz z serdecznymi gratulacjami i życzeniami. Wójt Marek Jasiński podkreślił zasługi zespołu dla propagowania folkloru i tradycji oraz promowania gminy na estradach krajowych i międzynarodowych.
Szczególnie uroczystym momentem było wręczenie przez Panią Iwonę Gibas Brązowego Medalu Polonia Minor, medalu, który przyznawany jest przez władze samorządowe Województwa Małopolskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania kultury wśród lokalnej społeczności.
Historia Zespołu
Zespół powstał w 2004 roku przy Gminnym Centrum Kultury w Polance Wielkiej. Od roku 2011 działa pod patronatem Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku. Zespół bierze udział w uroczystościach lokalnych w gminie i powiecie oraz w wojewódzkich i międzywojewódzkich wydarzeniach kulturalnych. Co roku występuje na estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej i podczas Targów Sztuki Ludowej w Krakowie. Kilkakrotnie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Tęcza Polska” w Polanicy Zdroju. W 2012 roku zespół wystąpił w popularnym teleturnieju Familiada, przeznaczając wygraną ma cele charytatywne. Kotlina prezentowała swój repertuar także poza granicami Polski: na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Poniewieżu na Litwie, dwukrotnie na festiwalach we Francji oraz na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Bułgarii i na Ukrainie.
Na repertuar Zespołu składają się pieśni i tańce krakowskie, suita rzeszowska, suita lubelska, tańce narodowe oraz polka charakterystyczna. Twórcą choreografii do większości układów był ceniony choreograf Emil Bytom. Następnie jego dzieło kontynuowali Adam Adamowski i Anna Kowalska-Wicherek. Obecnie choreografem zespołu jest Urszula Wiśniowska. Kotlinie podczas występów towarzyszy chórek oraz kapela pod kierunkiem Alicji Gębali.
Na kartach historii zespołu zapisały się lata świetności, ale i te trudniejsze, które mogły zakończyć się jego rozpadem. Na szczęcie znaleźli się ludzie, którzy wyciągnęli pomocną dłoń. Zespół Pieśni i Tańca Kotlina działa i kontynuuje swoją misję, którą jest pielęgnowanie tradycji, odtwarzanie piękna polskich tańców ludowych, budzenie wrażliwości na folklor wśród młodego pokolenia. A występy zespołu wciąż budzą podziw i przyciągają publiczność swoją autentycznością i temperamentem.
Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień…
Życzymy, aby kolejne dziesięciolecia obfitowały w sukcesy, a Wasza praca i zaangażowanie przynosiły zawsze zadowolenie, satysfakcję i wdzięczność widzów!
Imprezę zorganizowało Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.
K.Dusik
Zdjęcia: Zbiory własne ZPiT Kotlina, Biuro Prasowe UMWP/PP