Świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

100 lat wolności. 100 lat pokoju. 100 lat niepodległej Polski. Czy wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wielka musiała być ofiara naszych przodków, byśmy dzisiaj mogli żyć tak, jak żyjemy? Pamięć o bohaterach – Marszałku Piłsudskim, oficerach, żołnierzach i prostych ludziach to nasz obowiązek. W szkołach na lekcjach historii poznajemy fakty, daty i postaci, jednak dzięki takim programom jak Niepodległa, możemy zwiększać naszą świadomość, zrozumieć. Zwłaszcza w takich okolicznościach jak jubileusz 100-lecia odzyskania przez Ojczyznę niepodległości .

Dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” GCKCiS w Osieku zorganizowało pięć niezwykłych przedsięwzięć.

Z pomocą Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych 15 września przeprowadzono grę terenową „Razem ku Wolności”. Uczestnicy musieli pokonać trasę biegnącą przez Osiek, wykazać się wiedzą z historii Polski, umiejętnościami sportowymi a nawet artystycznymi. Na stanowisku nazwanym „Sokół” był m.in. bieg z obciążeniem przez przeszkody. W kwaterze Marszałka, by zdobyć punkty, trzeba było zmierzyć się z grą, tzw. bilardem holenderskim, i odpowiedzieć na szybko zadawane pytania. Trzyosobowe drużyny malowały portret Piłsudskiego podczas jego wizyty w Osieku w 1915 r., a także połączonymi siłami tworzyli piękne gry planszowe, których tematem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Należało znać słowa Roty czy pieśni żołnierskiej Wojenko, wojenko. Trudna krzyżówka o naszych lokalnych bohaterach, p. Sali, czterech synach p. Herzogowej, legionistach, którzy polegli na wojnie, wskazała zwycięzców. Dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wypożyczono stroje oficerów i Marszałka Piłsudskiego, nie powstałyby tak nietuzinkowe gry planszowe, gdyby nie ogromy wybór materiałów plastycznych i narzędzi. Mieliśmy także pyszny poczęstunek, napoje, kanapki, paszteciki i inne pyszności oraz ciepły gulasz na zakończenie spotkania.

Równie niecodziennym wydarzeniem był koncert zespołu REDLIN w patriotycznej odsłonie, który odbył się 28 września. Każda opowieść łączyła się z utworem, a wokalista przybliżył zgromadzonym okoliczności powstania pieśni, przedstawił postaci twórców, kompozytorów. Utwory te bowiem zazwyczaj związane były z konkretnymi wydarzeniami. Zespół Redlin w niepowtarzalny sposób potraktował 100-lecie odzyskania przez Ojczyznę niepodległości – oprócz rozrywki, dostarczyli nam ogromnych emocji oraz potężnej dawki wiedzy.

Bardzo przyjemnym spotkaniem okazały się warsztaty tworzenia kokard narodowych „Patriotyczne kotyliony”, których nadrzędnym celem było łączenie pokoleń. Panie ze Stowarzyszenia Integracyjnego „Wspólna sprawa” pokazały uczennicom z ZSP nr 1 w Osieku jak tworzyć piękne biało-czerwone kotyliony. Dodatkowym atutem każdej kokardy narodowej był guzik z orzełkiem – na wzór guzików z 1917 roku, mocowanych do mundurów legionistów Piłsudskiego. Oczywiście nie obyło się bez słodkości, które w barwach narodowych, prezentowały się wspaniale.

9 listopada wysłuchaliśmy wykładu p. Andrzeja Sali, syna legionisty, historyka amatora i wielkiego pasjonata lokalnych dziejów. Opowiedział nie tylko o losach swego ojca, ale także nakreślił całe tło wydarzeń, które doprowadziły Polskę do odzyskania niepodległości. Jednak największe wrażenie wywarło przedstawienie przygotowane przez młodzież szkolną. Pokazano sceny z historii Polski, lokalnych bohaterów, ofiarę krwi. Całość przeplatana była pięknymi pieśniami wykonywanymi przez szkolny chór.

Tego typu działania są potrzebne mieszkańcom mniejszych miejscowości, gdzie nie ma np. marszów patriotycznych czy koncertów, by pogłębiać świadomość i wzmacniać patriotyzm. Wielka odpowiedzialność spoczywa na szkołach, ale także na placówkach kulturalnych, by zachować pamięć, by historia nie zatoczyła kręgu, jak mówi fragment pieśni Czerwone maki: „Bo wolność krzyżami się mierzy, historia ten jeden ma błąd…”

AGH