Spotkanie z pisarką Ewą Stadtmüller i ilustratorem Łukaszem Zabdyrem – 21 maja 2018

Jak powstają książki dla dzieci? Kto je wymyśla? Co trzeba zrobić, by zilustrować bajkę? Ile trwa praca nad książeczką? Czy trzeba mieć specjalny talent? – na te i inne pytania dotyczące procesów powstawania książki dla dzieci odpowiedzieli pisarka i rysownik.

21 maja klasy pierwsze z ZSP nr 1 miały okazję poznać tajniki pracy pisarki i ilustratora. Ewa Stadmüller, była pani od języka polskiego, to autorka blisko 200 książeczek dla dzieci. Swą literacką przygodę rozpoczęła zwyczajnie – wymyśliła bajkę dla swojego synka o tym, dlaczego świetlik świeci. Dzięki odrobinie szczęścia udało jej się trafić do odpowiedniego wydawnictwa i od tej pory pani Stadtmüller nie odpoczywa od pisania. Przyznała, że w głowie kłębi się jej mnóstwo opowieści, ale najwięcej inspiracji przynoszą jej spotkania z dziećmi. Podczas wizyty w osieckiej WDK pani Ewa rymowała, opowiadała bajki i śpiewała, a dzieci chętnie włączały się do wspólnej zabawy. Większość z nich miała możliwość być przez krótką chwilę pomocnikiem pisarki. Kilku szczęśliwców wzięło także udział w teatrzyku o Krakowie. Sympatyczna i uśmiechnięta pani Ewa przyjeżdża do różnych grup ze swoim byłym uczniem, panem Łukaszem Zabdyrem – rysownikiem, ilustratorem i grafikiem. Podczas gdy pani Ewa opowiada, pan Łukasz rysuje. W kilka minut powstają prawdziwe historie – zwykły mazak i biała kartka stają się zalążkami niesamowitych opowieści. Przy okazji pan Zabdyr podzielił się swoimi doświadczeniami i przekonywał, że każdy może to robić – wystarczy ćwiczyć rękę. Jemu akurat pomagało częste pisanie. Codziennie od szóstego roku życia kaligrafował starannie literki. Dzięki temu pokochał książki i połączył swoją pasję z pracą. Jest ilustratorem kilkudziesięciu bajek dla dzieci, między innymi serii logopedycznej „Kocham czytać” oraz autorem komiksów. Współpracuje z wieloma wydawnictwami i czasopismami, odwiedza również różne miejsca w Polsce i opowiada o swojej pracy.

Biblioteka Publiczna w Osieku zaprosiła ten niezwykły duet, by zachęcić dzieci nie tylko do czytania, ale także do wymyślania historii, do tworzenia – pisania, rysowania. Wyobraźnię trzeba rozwijać, ćwiczyć. Pani Stadtmüller i pan Zabdyr są zabawni i kreatywni i mają doskonały kontakt z dziećmi. Mamy nadzieję, że ich wiedza i doświadczenia przyniosą pierwszoklasistom same korzyści.

AGH