Koncert REDLIN patriotycznie

„Bo wolność krzyżami się mierzy,

Historia ten jeden ma błąd”

W ostatni wrześniowy piątek gościliśmy w Osieku zespół REDLIN. Podczas wyjątkowego koncertu muzycy opowiedzieli nam historię powstańców, żołnierzy i zwykłych ludzi dotkniętych wojną. Koncert odbył się z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Każda opowieść łączyła się z utworem, a wokalista przybliżył zgromadzonym okoliczności powstania pieśni, przedstawił postaci twórców, kompozytorów. Utwory te bowiem zazwyczaj związane były z konkretnymi wydarzeniami. Najmocniej w pamięć zapadł nam utwór „Czerwone maki” i związana z  nim historia bitwy pod Monte Cassino, niejednemu z nas łza zakręciła się w oku, gdy doszło do nas, że marszowe nuty symbolizują huki wystrzałów armatnich i osypujący się gruz. Zespół Redlin w niepowtarzalny sposób potraktował 100-lecie odzyskania przez Ojczyznę niepodległości – oprócz rozrywki, dostarczyli nam ogromnych emocji oraz potężnej dawki wiedzy.

Wykład na temat cukrzycy i… górskich wędrówek

Pan Leszek Bartołd, kęczanin, od blisko 40 lat choruje na cukrzycę insulinozależną. Nie przeszkadza mu to jednak realizować swej największej pasji – wędrówek po górach.

24 września w osieckim Klubie „Centrum” opowiedział o zmaganiach z chorobą na szlaku. Pan Bartołd napisał książkę pt. „Z cukrzycą po górach”, która jest rekomendowana przez prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, panią Annę Śliwińską. Jego reportaże są skierowane do ludzi, którzy na co dzień borykają się z niepełnosprawnościami, motywują i pomagają zmienić myślenie o swych niedoskonałościach. Jak mówił sam autor: „to przewodnik napisany trochę odmiennym stylem”. Książka została nagrodzona Kryształowym Kolibrem w kategorii Wydawnictwo Roku przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.