Nagroda dla orkiestry dętej z Głębowic!

DSCN4167

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński przychylił się do wniosku Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku i uhonorował Amatorską Orkiestrę Dętą z Głębowic nagrodą okolicznościową w wysokości 20 000 zł. Orkiestra z Głębowic jest jedną z najstarszych orkiestr dętych w Małopolsce. Jej początki sięgają roku 1874, a zamiłowanie tutejszych mieszkańców do muzykowania jest szeroko znane. Zapewne każdy głębowianin ma w swojej rodzinie kogoś, kto jest lub był członkiem orkiestry. Tak długa historia zespołu wywodzącego się z niewielkiej miejscowości budzi wielki podziw i uznanie.  Nie sposób wyliczyć nagród i wyróżnień , które otrzymała orkiestra. Są wśród nich najwyższe lokaty na konkursach i festiwalach o zasięgu małopolskim, takich jak Małopolski Konkurs Orkiestr Dętych w Więcławicach czy Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu. Orkiestra znakomicie promuje wieś, gminę, powiat i województwo, otrzymała nagrodę starosty oświęcimskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nie mniej ważne jest to, że zespół jest obecny na wszystkich uroczystościach państwowych i kościelnych w swojej wsi, towarzyszy mieszkańcom w radosnych i smutnych chwilach.

Gratulujemy zaszczytnego wyróżnienia i życzymy głębowickim muzykom radości ze wspólnego muzykowania i wielu kolejnych sukcesów!

 

K.Dusik

Wakacje z GCKCiS w Osieku

Tegoroczne spotkania wakacyjne z dziećmi i młodzieżą miały nieco inny charakter przez sytuację epidemiczną w kraju. Spotykaliśmy się na zajęciach stacjonarnych, na których bawiliśmy się na świeżym powietrzu, tworzyliśmy na warsztatach plastycznych, kulinarnych oraz spacerowaliśmy po Osieku w poszukiwaniu niezwykłych miejsc. Od 19 do 29 lipca na stadionie OSiR było głośno i wesoło.

Zabawa w większej grupie zawsze niesie wiele radości, a dzięki pięknej pogodzie mogliśmy poszaleć na rozległym terenie boiska piłkarskiego. Spacer do niezwykłego miejsca w Osieku – na krańce Talarówki, również przysporzył pozytywnych emocji. Wielu uczestników nigdy tam nie było. Poznaliśmy wyjątkową kapliczkę św. Tekli, która jest kopią naszego kościoła, wybudowana na niewielkim pagórku „patrzy” na wieżę swojego pierwowzoru od ponad 110 lat. Dzieci poznały kilka ciekawostek dotyczących budowli oraz jej fundatora, kiedyś ważnej we wsi postaci, Franciszka Kramarczyka.

26 lipca mieliśmy także okazję obejrzeć przedstawienie teatralne w sali WDK w Osieku pod tytułem „Mieszko I”. Aktorzy w zabawny sposób przestawili historię przyjęcia przez Polskę chrztu. Teatrzyk był interaktywny, więc publiczność brała czynny udział w prezentowanej historii.

Warsztaty plastyczne z utalentowaną i sympatyczną p. Dagmarą zawsze są świetną zabawą. W tym roku dzieci wykonywały, oczywiście z recyklingu, doniczki bądź organizery na biurko, przecudne, kolorowe wachlarze, malowali farbami akrylowymi na koszulkach oraz tworzyli śmieszne świnki skarbonki.

Na zajęciach kulinarnych piekliśmy babeczki, które później każdy uczestnik dekorował wedle własnego uznania i smaku. Powstały kolorowe, artystyczne i awangardowe dzieła sztuki cukierniczej. Te muffiny były nie tylko piękne, ale i smaczne, gdyż zniknęły bardzo szybko po udekorowaniu.

Najbardziej cieszyła nas sama możliwość spotkania się. Dwa lata pandemii mocno wpłynęły na relacje międzyludzkie. Doceniliśmy to, co było nam zabrane: kontakt z drugim człowiekiem i „zwyczajna” zabawa.