Cała Polska czyta dzieciom. Od starszych możemy się wiele nauczyć

Od 20 już lat Fundacja ABCXXI organizuje kampanię czytania „Cała Polska czyta dzieciom” i udowadnia, że czytanie ma wielką moc. Oprócz tego podejmuje wiele innych działań, które promują czytelnictwo. Biblioteki w Osieku i w Głębowicach również włączają się do tej akcji; w tym roku 14 czerwca w Głębowicach i 17 czerwca w Osieku.

Na czym polega kampania „Cała Polska czyta dzieciom”?

Do biblioteki zapraszamy osobę, która jest znana w naszej gminie; wójta, sekretarza czy redaktor lokalnej gazety, tak jak to odbyło się w tym roku. Na szczęście zniesienie obostrzeń pozwoliło nam w pełni przeprowadzić to wydarzenie, tzn. mogliśmy się wreszcie spotkać! Pani Krystyna Czerny, redaktor naszych „Ech Osieka” i emerytowana dyrektor ZSP nr 1, przeczytała przedszkolakom krótkie opowiadanie. Dzieci, a właściwie dwie najstarsze grupy osieckiego przedszkola, zjawiły się w bibliotece i wysłuchały historii o małym niedźwiadku, który musiał zostać na trochę u swoich dziadków. Pani Czerny zaczarowała maluchy i zasłuchane bezbłędnie odpowiadały na pytania, które im zadawała. W Głębowicach też jej się to udało równie dobrze. Opowieść o niedźwiadku nie tylko wciągnęła wszystkie dzieci, ale także sporo ich nauczyła. Takie spotkanie to świetna okazja, by dzieci odwiedziły bibliotekę, dowiedziały się, jak ona funkcjonuje, poznały nowe książki. By je zachęcić do czytania i odwiedzania naszej pięknej wypożyczalni, przedszkolaki dostały pamiątkowe książeczki, które zabrały do swoich domów.

Dlaczego należy czytać dzieciom?

Fundacja ABCXXI na co dzień przekonuje Polaków, że czytanie dzieciom ma ogromny wpływ na ich dorosłe życie. Książki budują więź rodzica, opiekuna z dzieckiem, wpływają korzystnie na jego rozwój emocjonalny, poznawczy, moralny, doskonalą język, ułatwiają rozumienie świata, wreszcie poszerzają wiedzę. Czytajmy dzieciom, dajmy im szansę na lepszy start w szkole i w życiu! Jak to zrobić? Sami też czytajmy, dzieci nas nie słuchają, one nas naśladują.