„Wszystko może się stać” – koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza

„Patrz, jak słońce z dna się wspina
na czubki drzew.
Tak co dnia się świat zaczyna
Dla ciebie też!”

To fragment piosenki śpiewanej przez Alicję Majewską, która już od tych pierwszych taktów i wersów oczarowała osiecką publiczność zgromadzoną w sali WDK 30 marca 2019 r. Same tytuły mogłyby być złotymi myślami, drogowskazami, aforyzmami: „Nie zamykajcie się od środka”, „To nie sztuka wybudować nowy dom” czy „Wszystko może się stać”. Urok jej piosenek do doskonale dobrane teksty pisane przez najlepszych: Wojciecha Młynarskiego, Jacka Cygana, Magdę Czapińską, Andrzeja Sikorowskiego czy Artura Andrusa oraz specjalnie do nich tworzona muzyka. Kompozytorem jest nieodmiennie od 44 lat Włodzimierz Korcz, co artystka wielokrotnie podkreślała przypominając „Złoty mikrofon” otrzymany przez obojga na festiwalu w Opolu w 2015 roku.

Akompaniujący piosenkarce kompozytor zagrał także instrumentalną wersję piosenki „Jaka róża, taki cierń”, a towarzyszący im kwartet smyczkowy wykonał piosenkę z serialu „07 zgłoś się”. Alicja Majewska wracała też do swoich wcześniejszych przebojów : „Być kobietą”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Wielki targ” podkreślając, że dobra piosenka to stara piosenka. Ale czy były to skoczniejsze rytmy, czy refleksyjne takty nieodmiennie swoim ciepłym głosem i subtelną interpretacją wywoływała wzruszenie i przelewała na słuchaczy sporą dawkę radości życia, zadumy i mądrego humoru. Jeszcze na bis uraczyła publiczność śpiewaną  po rosyjsku z wielkim temperamentem „Szarlatankę”.

Po koncercie można było kupić nową, wydaną 22 marca 2019 r. płytę „Żyć się chce” z autografem Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza”.  Tytuł tej płyty doskonale oddaje nastroje osieckiej publiczności, która podzieliła z wykonawczynią przesłanie jej utworów, włączyła się w śpiew i oczekuje na kolejne występy.

Koncert promujący wydanie folderu i mapy gminy Osiek propagujących rybackie dziedzictwo kulturowe był podsumowaniem projektu Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu: Operacja finansowana w ramach działania 4.2 „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” w ramach Priorytetu 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze”.

                                                                                  Krystyna Czerny