„Razem ku Wolności” – gra terenowa w Osieku

Czy patriotyzm jeszcze istnieje? Czy Polska wciąż jest dla nas tak ważna? Co wiemy o naszej historii, tej biało-czerwonej i tej bliżej nas, lokalnej? W zawierusze codziennych spraw rzadko myślimy o Ojczyźnie. Rzadko pamiętamy o bohaterach, o ludziach, którzy zbudowali nam podstawy do tego, byśmy mogli żyć tak, jak chcemy. Jednak rok 2018 to szczególna data – dokładnie 100 lat temu pojawiła się nadzieja na lepsze jutro. Osiek też chciał uczcić tę wyjątkową rocznicę.

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Osieku od 4 lat przeprowadza grę terenową dla mieszkańców. W tym roku Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu pomogło w organizacji tego przedsięwzięcia. Dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” impreza nabrała rozmachu.

15 września 2018, tuż przed godziną 9.00, zaczęły pojawiać się pierwsze drużyny, które zgłosiły się do udziału w grze. Niestety, pogoda nas nie rozpieszczała, wiatr i deszcz odstraszał, lecz większość zespołów dzielnie stawiło im czoła. Przygotowana przez nas trasa została nieco skrócona. Zmagano się z zadaniami plastycznymi; wielkim wyzwaniem okazało się stworzenie gry planszowej, która nawiązywała do historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Połączone siły kilku drużyn stworzyły niesamowite projekty, a właściwie kompletnie opracowane gry. Jury oceniające jednogłośnie stwierdziło, że wszystkie trafią na szkolne świetlice, gdzie uczniowie będą mogli w nie grać. Niełatwym zadaniem było także narysowanie portretu Piłsudskiego podczas wizyty w Osieku. Ksiądz Dawid Kubień sprawdzał uczestników ze znajomości pieśni patriotycznych. Na szczęście osieczanie ładnie uzupełniali brakujące słowa w Rocie, Wojenko, wojenko czy Pieśni Legionów Polskich. Tuż obok boiska OSiR odbywały się żołnierskie ćwiczenia. Przecież do legionów wcielano młodzież ze sportowych Sokołów z okolicy Kęt i Oświęcimia, dlatego przygotowane tory przeszkód nawiązywały do żołnierskiej doli, jak np. bieg z plecakiem przez przeszkody. W Izbie Regionalnej Doliny Karpia, u p. Kocembów należało się wykazać i wiedzą, i sprytem. Nie było łatwo naszym szeregowcom trafiać w małe otwory w grze, którą nazywa się potocznie bilardem holenderskim. Jest on popularny w Niemczech czy Czechach, ale być może przyjmie się i u nas? W postać Marszałka wcielił się niezawodny p. Kocemba. Piłsudski dawał dobre rady, zadawał pytania z historii i przyznawał punkty żołnierzom. Najtrudniejszym zadaniem okazała się chyba krzyżówka z wiedzy ogólnej oraz historii Osieka, związanej już ściśle z I wojną światową. To on rozstrzygnęła, kto został zwycięzcą. W tym roku wielki puchar otrzymała rodzina Domasików!

Gra terenowa to nie tylko okazja do integracji, to również sposób, by poznawać lokalną historię i, tak jak w tym roku, upamiętnić ważną rocznicę – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Atmosfery, która panowała na osieckiej sali WDK, nie da się porównać z niczym; współpraca drużyn, wykonujących wspólnie gry planszowe, burze pomysłów, którymi się przekrzykiwano, słowem – duch kreatywności krążył wśród zawodników. Do dyspozycji mieli mnóstwo kolorów, brokatu, tekturek, pisaków, mazaków, pasteli i wszelkich materiałów plastycznych potrzebnych do stworzenia prac. Także dzięki dofinansowaniu mieliśmy zapewnione zaplecze gastronomiczne. Były napoje zimne i gorące, zimna płyta, ciasto oraz ciepły posiłek podany podczas podsumowania. Wszyscy byli zachwyceni.

Specjalna komisja, w skład której weszli dyrektorzy szkół z Osieka, wójt, nasz „Piłsudski” z żoną, oceniali prace plastyczne, czyli rysunek suchymi pastelami, który miał przedstawiać Marszałka na pamiątkę jego wizyty w Osieku w 1915 roku oraz wspólne dla kilku drużyn projekty gier planszowych. Na pewno nie spodziewali się tak trudnego zadania – nie sposób bowiem było wyłonić zwycięzców.

Takie inicjatywy są potrzebne – integrują ludzi, uczą lokalnej historii, budują poczucie patriotyzmu. Dzięki programowi Niepodległa, usłyszymy jeszcze koncert zespołu REDLIN, który wykona pieśni patriotyczne i żołnierskie, oraz przeprowadzimy  warsztaty tworzenia kokard narodowych łączące pokolenia.

AGH