„Cała Polska czyta dzieciom”

Czytanie – ważna rzecz, to od pokoleń wpajano dzieciom i młodzieży. Dawniej książka uważana była za przedmiot niezwykle cenny, otaczano ją szacunkiem, a wręcz czcią. Być może dlatego, że w średniowieczu można było za nią kupić wieś lub dwie. Dzisiaj książkę może sobie kupić każdy. Jeszcze nasi dziadkowie, pradziadkowie doceniali ich wartość. W czasach bez internetu, książki stanowiły jedyne źródło wiedzy, a biblioteki zapewniały swobodny i darmowy dostęp do nich. W sieci odnajdziemy teraz większość potrzebnych nam informacji, ale czy są one rzetelne, prawdziwe? Nie zawsze, dlatego warto sięgać po książki. Poza tym czynność czytania przynosi mnóstwo korzyści, zwłaszcza młodym czytelnikom, m.in. doskonale wpływa na mózg, rozwija wyobraźnię, poprawia pamięć czy zdolności abstrakcyjnego myślenia.

Fundacja ABCXXI, pomysłodawca i organizator kampanii, od 17 lat szerzy kulturę czytania, a akcja „Cała Polska czyta dzieciom” ma w Polsce doskonały odbiór. W trakcie tygodnia „Czytania”, który przypada zazwyczaj początkiem czerwca, w wielu bibliotekach i placówkach edukacyjnych znane osoby, samorządowcy, politycy, aktorzy, działacze czytają i propagują czytelnictwo wśród najmłodszych.

Biblioteka Publiczna włączyła się w tę Osieku i Głębowicach, jak co roku zresztą, włączyliśmy się w tę akcję.  W Osieku dzieciom czytał pan wicewójt Marek Jasiński. Przedszkolaki wysłuchały opowieści o małym misiu, który musiał zostać kilka dni u dziadków. Wyobrażał sobie ciągnącą się w nieskończoność nudę, ale po krótkim czasie zorientował się, że babcia i dziadek są świetnymi towarzyszami zabaw. Dzieci opowiedziały o swoich babciach i dziadkach, w co najbardziej lubią się bawić, a nawet potwierdziły istnienie syren! Obydwie osieckie grupy śpiewająco odpowiedziały na pytania i zagadki. Na pamiątkę z wizyty w bibliotece każde dziecko otrzymało książeczkę.

Nie inaczej było w Głębowicach, rezolutne, inteligentne i grzeczne 6-latki wysłuchały opowieści o zakładanej przez skrzata Jagódkę bibliotece! Czytania podjęła się była dyrektor przedszkola w Osieku pani Halinka Kuwik, która pracuje teraz w bibliotece w Głębowicach. Pani Halina, sercem i duszą pedagog, przygotowała dla dzieciaków liczne zadania. Oczywiście ze wszystkim przedszkolaki poradziły sobie świetnie. Ślicznie podziękowali za wizytę, zaśpiewali piosenkę i obiecali namalować prace, które zostaną wystawione w bibliotece, by każdy  czytelnik mógł je podziwiać. Dzieci z książeczkami w ręku dzieci wróciły do przedszkola.

Wiemy, jak ważne jest budowanie u dziecka pozytywnych skojarzeń związanych z książką. Czytanie ma bardzo ważną rolę w procesie rozwoju – psychofizycznego, intelektualnego i emocjonalnego. Niestety, wielu rodziców zapomina o codziennym czytaniu, książkę zastępują ekrany, które szkodzą zdrowiu i powodują liczne zaburzenia u młodych ludzi. Dbajmy o nasze dzieci, czytajmy im książki!