Na wigilijnych stołach

wigilijnePanie z Koła Gospodyń Wiejskich w Głębowicach zdobyły główną nagrodę GRAND PRIX XIV Konkursu Potraw Regionalnych Stół wigilijny Inwałd 2013r. W konkursie wzięło udział 18 kół należących do Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.
Na wigilijnych stołach
W sobotni wieczór 7 grudnia  można było poczuć magię świąt Bożego Narodzenia. Wigilia oraz Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas i wyjątkowe są też spotkania organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w Sali Wiedeńskiej i Ogrodzie Zimowym Parkhotelu Łysoń w Inwałdzie. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wspólnie z licznym gronem przyjaciół zorganizowało XIV Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny 2013. Do tegorocznej konkursowej prezentacji, której celem była popularyzacja potraw regionalnych oraz podtrzymywanie tradycji, przystąpiło 16 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu wadowickiego i 2koła z oświęcimskiego.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście, m.in.: wojewoda małopolski Jerzy Miller, burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, przewodniczący Rady Gminy Osiek p. Jerzy Czerny wraz z żoną Krystyną, wiceprzewodniczący p. Bogdan Sobecki z żoną,  wicewójt p. Marek Jasiński, dyrektor GCKCZiS. p. Krystyna Dusik i skarbnik Gminy Osiek p. Krystyna Pytlik z mężami oraz pisząca – Rozalia Ćwiertnia.

Tegoroczną działalność i osiągnięcia prezes Stowarzyszenia p. Czesława Wojewodzic przedstawiła w prezentacji multimedialnej.

Organizatorzy spotkania przeprowadzili konkursy na najlepszy stół wigilijny, na najładniejszy stroik świąteczny oraz na najlepszą nalewkę babuni. Oceny stołów wigilijnych dokonała Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Jadwigi Sopickiej. Jurorzy oceniali estetykę świątecznych stołów, dobór potraw, walory smakowe, ale przede wszystkim tradycyjnego karpia przygotowanego przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Komisja zwracała też uwagę na symbolikę świąt Bożego Narodzenia.

Główną nagrodę – GRANDPRIX XIV Konkursu Potraw Regionalnych – jury przyznało paniom z KGW Głębowice. To czwarta taka nagroda w ciągu ostatnich 14 lat. Panie z KGW Osiek otrzymały natomiast II nagrodę. Gratulacje i życzenia złożył paniom wicewójt Osieka Marek Jasiński, życząc dalszych sukcesów.

Stół pań z KGW Głębowice był bardzo dekoracyjny, górowała nad nim choinka zrobiona z upieczonych ciastek piernikowych. Bogato zastawiony w potrawy i dekoracyjną jarzębinę przyciągał wzrok, oblegany był i przez smakoszów amura, karpia z boczkiem, w zalewie i otrębach, śledzia, dorsza w zalewie czy szczupaka w sosie czosnkowym. Półmisek z pierogami pachniał grzybami, kapustą, natomiast tradycyjny barszcz czerwony z pieczonymi pierożkami był wyśmienity.

Zaproszeni goście oblegali oba stoły – i ten z Głębowic i ten z Osieka, bowiem młodsze stażem panie w prezentacji wcale nie odbiegały ani pomysłowością, ani estetyką stołu. Panie z Osieka uhonorowano II miejscem w konkursie. Te wspaniałe wyniki  naszych gminnych kół podnoszą wizerunek Gminy Osiek.

Stół pań z KGW Osiek prezentował: karpia w panierce, w sezamie, z makiem, w płatkach kukurydzianych, w galarecie i ciasteczka rybne. Były też pałeczki rybne w galarecie, śledzie po grecku, śledzie z majerankiem, poza tym barszcz paszteciki, sałatki, rogaliki pierniczki i wiele jeszcze różnych potraw nęcących zapachem i smakiem, a misterna dekoracja szydełkowa, choinki i aniołki  -dodawała uroku.

Ocenę jurorów przedstawiła przewodnicząca Komisji Konkursowej p. Jadwiga Sopicka: wybór był bardzo trudny. Każdy stół urzekał potrawami lub dekoracją, ale dobry smak, to nie wszystko, ponieważ musimy pamiętać, że tradycyjny stół wigilijny to: biały obrus, sianko, opłatek wigilijny, świeca, puste miejsce przy stole, kolęda. Coraz więcej potraw zaskakuje smakiem i zapachem, a także kulinarnym kunsztem. Na pozór wszystkie stoły wydają się bardzo podobne, to jednak każdy z nich był inny.

Ekipa z KGW Głębowice: Aleksandra Leśniak, Helena Matyjasik, Ewa Blarowska, Maria Sala, Danuta Matonóg, Maria Kasperek, Wiesława Górkiewicz, Zenobia Kowalska, Anna Rafacz, Maria Szczelina, Cecylia Jasińska.
Nagrodami był komplet garnków z Olkusza, ręczniki i pościel flanelowa.
Ekipa z KGW Osiek: Danuta Jurczyk, Małgorzata Bańdur, Władysława Bachowska, Danuta Targowska, Władysława Handy, Halina Tobiczyk, Stanisława Kozieł, Teresa Sporysz, Anna Płonka, Grażyna Kazik, Zofia Piechocińska, Bożena Kolasa, Krystyna Matusiak, Halina Kruczała.

Jeszcze raz dziękujemy obu kołom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sukcesu naszych pań podczas konkursu, a zwłaszcza wójtowi  Osieka Jerzemu Mieszczakowi.

Rozalia Ćwiertnia