Miesięczne archiwum: 2018

Piękne czytanie… z Grażyną Bąkiewicz

Kolejna, trzynasta edycja Międzygminnego Konkursu Pięknego Czytania „O złote Usta” odbyła się w sali Domu Ludowego w Grojcu. Organizatorami konkursu byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu z/s w Grojcu, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku i Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie.

Wśród 24 uczestników konkursu (uczniów klas IV–VI) gminę Osiek reprezentowali, wyłonieni wcześniej w eliminacjach szkolnych: Katarzyna Jurczyk, Katarzyna Kusak, Karolina Luranc i Paweł Lasatowicz z ZSP Nr 1 w Osieku, Justyna Garwacka i Patrycja Stawowy z SP Nr 2 w Osieku oraz Zuzanna Frączek i Julia Sikora z ZSP w Głębowicach.

Głośno czytano opowiadania zebrane w dziele „Walka o wolność” wydane w ramach historycznej serii „Zdarzyło się w Polsce”. Autorką czytanego przez reprezentantów gmin opowiadania była pisarka dla dzieci Grażyna Bąkiewicz, która swoją obecnością uświetniła biblioteczne wydarzenie. Nagrody laureatom konkursu wręczył sekretarz UG w Oświęcimiu Robert Dziuba. Po spotkaniu autorskim z Grażyną Bąkiewicz był czas na autorskie autografy i wspólne pamiątkowe zdjęcia.

A oto laureaci tegorocznego Konkursu Pięknego Czytania:

Aleksandra Sałaciak (gmina Przeciszów) – Mistrz Pięknego Czytania,

Dominik Noga oraz Korneliusz Stolarczyk (gmina Przeciszów) – II m. ex aequo

Paweł Lasatowicz i Karolina Luranc (gmina Osiek) – III m. ex aequo

Wyróżnienia: Kinga Konik , Magdalena Szewczyk (gmina Oświęcim), Julia Sikora, Patrycja Stawowy (gmina Osiek), Nikodem Jurecki i Zofia Kabzińska (gmina Przeciszów).

Krystyna Dusik

Świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

100 lat wolności. 100 lat pokoju. 100 lat niepodległej Polski. Czy wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wielka musiała być ofiara naszych przodków, byśmy dzisiaj mogli żyć tak, jak żyjemy? Pamięć o bohaterach – Marszałku Piłsudskim, oficerach, żołnierzach i prostych ludziach to nasz obowiązek. W szkołach na lekcjach historii poznajemy fakty, daty i postaci, jednak dzięki takim programom jak Niepodległa, możemy zwiększać naszą świadomość, zrozumieć. Zwłaszcza w takich okolicznościach jak jubileusz 100-lecia odzyskania przez Ojczyznę niepodległości .

Dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” GCKCiS w Osieku zorganizowało pięć niezwykłych przedsięwzięć.

Z pomocą Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych 15 września przeprowadzono grę terenową „Razem ku Wolności”. Uczestnicy musieli pokonać trasę biegnącą przez Osiek, wykazać się wiedzą z historii Polski, umiejętnościami sportowymi a nawet artystycznymi. Na stanowisku nazwanym „Sokół” był m.in. bieg z obciążeniem przez przeszkody. W kwaterze Marszałka, by zdobyć punkty, trzeba było zmierzyć się z grą, tzw. bilardem holenderskim, i odpowiedzieć na szybko zadawane pytania. Trzyosobowe drużyny malowały portret Piłsudskiego podczas jego wizyty w Osieku w 1915 r., a także połączonymi siłami tworzyli piękne gry planszowe, których tematem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Należało znać słowa Roty czy pieśni żołnierskiej Wojenko, wojenko. Trudna krzyżówka o naszych lokalnych bohaterach, p. Sali, czterech synach p. Herzogowej, legionistach, którzy polegli na wojnie, wskazała zwycięzców. Dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wypożyczono stroje oficerów i Marszałka Piłsudskiego, nie powstałyby tak nietuzinkowe gry planszowe, gdyby nie ogromy wybór materiałów plastycznych i narzędzi. Mieliśmy także pyszny poczęstunek, napoje, kanapki, paszteciki i inne pyszności oraz ciepły gulasz na zakończenie spotkania.

Równie niecodziennym wydarzeniem był koncert zespołu REDLIN w patriotycznej odsłonie, który odbył się 28 września. Każda opowieść łączyła się z utworem, a wokalista przybliżył zgromadzonym okoliczności powstania pieśni, przedstawił postaci twórców, kompozytorów. Utwory te bowiem zazwyczaj związane były z konkretnymi wydarzeniami. Zespół Redlin w niepowtarzalny sposób potraktował 100-lecie odzyskania przez Ojczyznę niepodległości – oprócz rozrywki, dostarczyli nam ogromnych emocji oraz potężnej dawki wiedzy.

Bardzo przyjemnym spotkaniem okazały się warsztaty tworzenia kokard narodowych „Patriotyczne kotyliony”, których nadrzędnym celem było łączenie pokoleń. Panie ze Stowarzyszenia Integracyjnego „Wspólna sprawa” pokazały uczennicom z ZSP nr 1 w Osieku jak tworzyć piękne biało-czerwone kotyliony. Dodatkowym atutem każdej kokardy narodowej był guzik z orzełkiem – na wzór guzików z 1917 roku, mocowanych do mundurów legionistów Piłsudskiego. Oczywiście nie obyło się bez słodkości, które w barwach narodowych, prezentowały się wspaniale.

9 listopada wysłuchaliśmy wykładu p. Andrzeja Sali, syna legionisty, historyka amatora i wielkiego pasjonata lokalnych dziejów. Opowiedział nie tylko o losach swego ojca, ale także nakreślił całe tło wydarzeń, które doprowadziły Polskę do odzyskania niepodległości. Jednak największe wrażenie wywarło przedstawienie przygotowane przez młodzież szkolną. Pokazano sceny z historii Polski, lokalnych bohaterów, ofiarę krwi. Całość przeplatana była pięknymi pieśniami wykonywanymi przez szkolny chór.

Tego typu działania są potrzebne mieszkańcom mniejszych miejscowości, gdzie nie ma np. marszów patriotycznych czy koncertów, by pogłębiać świadomość i wzmacniać patriotyzm. Wielka odpowiedzialność spoczywa na szkołach, ale także na placówkach kulturalnych, by zachować pamięć, by historia nie zatoczyła kręgu, jak mówi fragment pieśni Czerwone maki: „Bo wolność krzyżami się mierzy, historia ten jeden ma błąd…”

AGH

Rozdajemy książeczki dla trzylatków!

Mała Książka Wielki Człowiek 2

Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do jednej z 3 tysięcy bibliotek biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowanym przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Wyprawki Czytelnicze czekają na trzylatki w 3 tysiącach bibliotek publicznych w całej Polsce. Listę Bibliotek zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj:

http://wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/biblio.pdf

Od początku trwania akcji, udało się rozdać 13 tys. Wyprawek dla trzylatków, dzięki czemu  biblioteki pozyskały ponad 10 tys. nowych użytkowników. Mamy nadzieję, że ich liczba będzie stale rosnąć, i zarówno dzieci, jak również ich rodzice staną się stałymi bywalcami bibliotek!”

Źródło: Instytut Książki

Zapraszamy wszystkie dzieci urodzone w 2015 roku, by odwiedziły biblioteki w Osieku i Głębowicach, wzięły udział w akcji i odebrały prezenty! Dla wytrwałych maluchów, które zbiorą 10 naklejek, mamy dyplomy! Daj swojemu dziecku szansę na lepszy start!