Miesięczne archiwum: 2018

Wykład na temat cukrzycy i… górskich wędrówek

Pan Leszek Bartołd, kęczanin, od blisko 40 lat choruje na cukrzycę insulinozależną. Nie przeszkadza mu to jednak realizować swej największej pasji – wędrówek po górach.

24 września w osieckim Klubie „Centrum” opowiedział o zmaganiach z chorobą na szlaku. Pan Bartołd napisał książkę pt. „Z cukrzycą po górach”, która jest rekomendowana przez prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, panią Annę Śliwińską. Jego reportaże są skierowane do ludzi, którzy na co dzień borykają się z niepełnosprawnościami, motywują i pomagają zmienić myślenie o swych niedoskonałościach. Jak mówił sam autor: „to przewodnik napisany trochę odmiennym stylem”. Książka została nagrodzona Kryształowym Kolibrem w kategorii Wydawnictwo Roku przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

„Razem ku Wolności” – gra terenowa w Osieku

Czy patriotyzm jeszcze istnieje? Czy Polska wciąż jest dla nas tak ważna? Co wiemy o naszej historii, tej biało-czerwonej i tej bliżej nas, lokalnej? W zawierusze codziennych spraw rzadko myślimy o Ojczyźnie. Rzadko pamiętamy o bohaterach, o ludziach, którzy zbudowali nam podstawy do tego, byśmy mogli żyć tak, jak chcemy. Jednak rok 2018 to szczególna data – dokładnie 100 lat temu pojawiła się nadzieja na lepsze jutro. Osiek też chciał uczcić tę wyjątkową rocznicę.

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Osieku od 4 lat przeprowadza grę terenową dla mieszkańców. W tym roku Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu pomogło w organizacji tego przedsięwzięcia. Dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” impreza nabrała rozmachu.

15 września 2018, tuż przed godziną 9.00, zaczęły pojawiać się pierwsze drużyny, które zgłosiły się do udziału w grze. Niestety, pogoda nas nie rozpieszczała, wiatr i deszcz odstraszał, lecz większość zespołów dzielnie stawiło im czoła. Przygotowana przez nas trasa została nieco skrócona. Zmagano się z zadaniami plastycznymi; wielkim wyzwaniem okazało się stworzenie gry planszowej, która nawiązywała do historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Połączone siły kilku drużyn stworzyły niesamowite projekty, a właściwie kompletnie opracowane gry. Jury oceniające jednogłośnie stwierdziło, że wszystkie trafią na szkolne świetlice, gdzie uczniowie będą mogli w nie grać. Niełatwym zadaniem było także narysowanie portretu Piłsudskiego podczas wizyty w Osieku. Ksiądz Dawid Kubień sprawdzał uczestników ze znajomości pieśni patriotycznych. Na szczęście osieczanie ładnie uzupełniali brakujące słowa w Rocie, Wojenko, wojenko czy Pieśni Legionów Polskich. Tuż obok boiska OSiR odbywały się żołnierskie ćwiczenia. Przecież do legionów wcielano młodzież ze sportowych Sokołów z okolicy Kęt i Oświęcimia, dlatego przygotowane tory przeszkód nawiązywały do żołnierskiej doli, jak np. bieg z plecakiem przez przeszkody. W Izbie Regionalnej Doliny Karpia, u p. Kocembów należało się wykazać i wiedzą, i sprytem. Nie było łatwo naszym szeregowcom trafiać w małe otwory w grze, którą nazywa się potocznie bilardem holenderskim. Jest on popularny w Niemczech czy Czechach, ale być może przyjmie się i u nas? W postać Marszałka wcielił się niezawodny p. Kocemba. Piłsudski dawał dobre rady, zadawał pytania z historii i przyznawał punkty żołnierzom. Najtrudniejszym zadaniem okazała się chyba krzyżówka z wiedzy ogólnej oraz historii Osieka, związanej już ściśle z I wojną światową. To on rozstrzygnęła, kto został zwycięzcą. W tym roku wielki puchar otrzymała rodzina Domasików!

Gra terenowa to nie tylko okazja do integracji, to również sposób, by poznawać lokalną historię i, tak jak w tym roku, upamiętnić ważną rocznicę – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Atmosfery, która panowała na osieckiej sali WDK, nie da się porównać z niczym; współpraca drużyn, wykonujących wspólnie gry planszowe, burze pomysłów, którymi się przekrzykiwano, słowem – duch kreatywności krążył wśród zawodników. Do dyspozycji mieli mnóstwo kolorów, brokatu, tekturek, pisaków, mazaków, pasteli i wszelkich materiałów plastycznych potrzebnych do stworzenia prac. Także dzięki dofinansowaniu mieliśmy zapewnione zaplecze gastronomiczne. Były napoje zimne i gorące, zimna płyta, ciasto oraz ciepły posiłek podany podczas podsumowania. Wszyscy byli zachwyceni.

Specjalna komisja, w skład której weszli dyrektorzy szkół z Osieka, wójt, nasz „Piłsudski” z żoną, oceniali prace plastyczne, czyli rysunek suchymi pastelami, który miał przedstawiać Marszałka na pamiątkę jego wizyty w Osieku w 1915 roku oraz wspólne dla kilku drużyn projekty gier planszowych. Na pewno nie spodziewali się tak trudnego zadania – nie sposób bowiem było wyłonić zwycięzców.

Takie inicjatywy są potrzebne – integrują ludzi, uczą lokalnej historii, budują poczucie patriotyzmu. Dzięki programowi Niepodległa, usłyszymy jeszcze koncert zespołu REDLIN, który wykona pieśni patriotyczne i żołnierskie, oraz przeprowadzimy  warsztaty tworzenia kokard narodowych łączące pokolenia.

AGH

*** WĘDRÓWKI SŁODKIEGO ŚWISTAKA *** Leszek Bartołd *** 24.09.2018 *** 17:00 *** Klub Centrum w Osieku

WĘDRÓWKI SŁODKIEGO ŚWISTAKA

Biblioteka Publiczna w Osieku zaprasza na spotkanie z Leszkiem Bartołdem, autorem książki „Z cukrzycą po górach”.

Autor, mieszkaniec Kęt, od lat choruje na cukrzycę insulinozależną. Mimo ograniczeń związanych z chorobą realizuje swoją wielką pasję – wędrówki po górach.

Reportaże z wędrówek są skierowane do ludzi z różnymi schorzeniami i borykającymi się z własną niepełnosprawnością. Mogą być inspiracją do aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu, do pokonywania swoich słabości.

Zapraszamy 24 września (poniedziałek) o godz.17.00 do Klubu Centrum w Osieku.