Miesięczne archiwum: 2018

Karp osiecki i… piosenki biesiadne

DSCN5076

Dzięki wsparciu finansowemu z Programu Operacyjnego „Rybactwo i morze” w ramach działania 4.2 „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” w ramach Priorytetu 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku wydało płytę chóru „Osieczanie” i booklet „Tradycja hodowli karpia w Osieku”. W książeczce dołączonej do płyty znajdziemy cenne informacje dotyczące początków i rozwoju gospodarki rybackiej na naszych terenach, które sięgają już XV wieku. W przystępnej formie przedstawiono nasz lokalny skarb, jakim jest tradycja hodowli karpia. Największe sukcesy przypadają na koniec wieku XIX, gdy Oskar Rudziński nabył osieckie ziemie, wprowadził wiele innowacji w hodowli ryb i dzięki swym staraniom doprowadził ją do światowego poziomu. W 1929 roku na  krajowej wystawie  we Lwowie karp osiecki otrzymał Złoty Medal. Dla przypomnienia dzięki staraniom miejscowych władz został  wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Mamy więc się więc czym chwalić.

W 2018 roku chór „Osieczanie” świętować będzie 35-lcie powstania. Wydanie płyty to doskonałe ukoronowanie twórczości zespołu, który jest ważną częścią życia kulturalnego i społecznego Osieka. Na płycie znalazło się 20 utworów ludowych i biesiadnych. Wśród nich możemy znaleźć m.in. W moim ogródeczku, Szumi jawor czy Que sera, sera.

 Płyta jest dostępna podczas koncertów i w Bibliotece Publicznej w Osieku.

Tytuł operacji: „Obchody 700-lecia Osieka – cykl imprez kulturalnych i edukacyjnych promujących rybackie dziedzictwo kulturowe.”

Operacja finansowana w ramach działania 4.2 „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” w ramach Priorytetu 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze”          

DSCN5082

LOGO poprawioneDOLINA_KARPIA_logo_poziom_RGB_CS4UE monochromatyczne poziom pl

Finisaż wystawy RSTK „Grupa na Zamku”

                „Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, aby się wznieść musimy trzymać się razem” – takim mottem szczyci się Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury „Grupa na Zamku” z Oświęcimia. To zespół malarzy amatorów, z którymi łączą nas specjalne więzi.

W zorganizowanym przez GCKCiS plenerze malarskim wzięli udział głównie członkowie RSTK. Namalowali wraz z innymi uczestnikami projektu „Malowniczy Osiek” w maju 2017 roku kilkadziesiąt osieckich pejzaży. Tym razem prezentowali swoje prace stworzone w 2017 roku podczas różnych plenerów i spotkań. W klubie „Centrum” 24 stycznia odbył się finisaż wystawy, którą można było oglądać od grudnia 2017. Dyrektor Krystyna Dusik serdecznie podziękowała za wieloletnią współpracę zebranym członkom, a na ręce prezesa złożyła duży pamiątkowy medal z okazji 700-lecia wsi. Każdy został również obdarowany pamiątkowymi małymi medalami oraz Dziennikiem jubileuszowym Osieka. Obrazy członków RSTK „Grupa na Zamku” już wielokrotnie gościły w naszej miejscowości.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Ferie zimowe z GCKCiS w Osieku

Zapraszamy dzieci z gminy Osiek na zajęcia w Osieku i Głębowicach.

Szczegółowe informacje i zapisy w Bibliotece Publicznej w Osieku i Wiejskim Domu Kultury w Głębowicach. Ilość miejsc ograniczona. Plany zajęć poniżej dla grupy z Osieka i dla grupy z Głębowic. (Aby powiększyć, proszę kliknąć w obrazek.)

feriezimowe

feriezimowe — kopia

Nowości wydawnicze w bibliotece

logo BN

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku wystąpiło do  Biblioteki Narodowej w Warszawie z wnioskiem o dotację w programie „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”.

Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, dzięki czemu biblioteki otrzymały dofinansowanie w wysokości 7 190,00 zł.

Książki zakupione z wymienionej dotacji są już dostępne w Bibliotece w Osieku i w filii w Głębowicach. Zapraszamy!

Projekt zrealizowano ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 1408372303