Miesięczne archiwum: 2017

XII edycja konkursu „Złote Usta” w Osieku

bible-2026336_1280

Międzygminny Konkurs Pięknego Czytania „Złote Usta” tym razem odbywał się w Osieku w pięknie wyremontowanej sali widowiskowej. W XII edycji udział wzięło 24 uczestników z trzech gmin: Oświęcimia, Osieka i Przeciszowa. Do rywalizacji przystąpiły młodsze dzieci z klas I–III. Czytały Bajki Charles’a Perraulta w tłumaczeniu p. Wiesława Drabika: „Czerwonego Kapturka”, „Kopciuszka” czy „Śpiącą królewnę”. W jury zasiedli, wedle zwyczaju, pisarz czytanych bajek, p. Drabik we własnej osobie, p. Jadwiga Szczerbowska dyrektor OKSiR gminy Oświęcim oraz p. Danuta Żemła pracownik MBP „Galeria Książki” w Oświęcimiu. Organizacją konkursu zajmuje się GBP Grojec a koordynacją na szczeblach gminnych – biblioteki w poszczególnych miejscowościach.

Wszystkich zebranych, czyli uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół, dyrektorek placówek kulturalnych i bibliotek, a także znamienitego gościa p. Wiesława Drabika przywitała p. Barbara Gasidło, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu z siedzibą w Grojcu.

P. Katarzyna Chowaniec-Bakalarska z Grojca sprawnie przeprowadziła cały konkurs. Po losowaniu kolejności dzieci czytały bajki Perraulta i przeniosły publiczność w fantastyczny świat baśni, czym udowodniły, że sztuka czytania wcale nie zanika. Jury musiało sporo się nagłowić, by wyłonić zwycięzcę. Tytuł mistrza pięknego czytania „Złote usta” w 2017 roku trafił do Julii Łubik z Przeciszowa, drugie miejsce objęły ex aequo Emilia Kramarczyk z Grojca oraz Patrycja Stawowy z Osieka. Miejsce trzecie również ex aequo przypadły Paulinie Jędrysuk z Przeciszowa i Jakubowi Mitorajowi z Osieka. Przyznano także sześć wyróżnień: Zofii Kabzińskiej (z Przeciszowa), Milenie Ochał (z Brzezinki), Monice Stachurze (z Włosienicy), Julii Sikorze (z Głębowic), Przemysławowi Rakoczemu (z Piotrowic) oraz Celinie Piwowarczyk (z Babic).

Tradycyjnie również podczas podliczania punktów zdobytych w czytelniczych zmaganiach odbyło się spotkanie autorskie. P. Wiesław Drabik to przesympatyczny autor wielu książeczek dla dzieci. Udowodnił nam swój fenomenalny talent do rymowania – prawie cała jego wypowiedź była wypowiedziana wierszem. W swoje popisy p. Drabik włączał również publiczność. Wszyscy świetnie się bawili. Artystycznym akcentem był występ dziewczyn ze szkoły z Rajska. Dziewczyny za pomocą głosu i ruchu przedstawiły interpretację wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. P. Drabik bardzo chętnie podpisywał książeczki, pozował do zdjęć i dla każdego miał króciutką rymowankę. Dzieci ze ZSP nr 1 w Osieku również  się postarały, dziękując autorowi przygotowały piękne wierszowane podziękowania.

Takie inicjatywy są bardzo ważne w kształtowaniu odpowiedniej postawy wśród młodych czytelników. Czytanie jest istotnym elementem rozwoju dziecka. Konkurs pięknego czytania, gdzie dzieci dostają atrakcyjne nagrody, to zachęta i motywacja do pogłębiania swoich zdolności, ale także zaproszenie do cudownego świata literatury.

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

Czy to jutro czy to dziś,

Wszystkim nam potrzebny miś!

 teddy-bear-2855982_640

Jak trafnie zauważyła Halina Bechlerowa w wierszu „Otwórz okienko” wszyscy mamy potrzebę przytulania a najlepszy do tego jest pluszowy miś. Historia tej zabawki narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. W 1902 roku prezydent Theodore Roosevelt podczas polowania sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Dzięki temu dzisiaj najpopularniejszą pluszową zabawką jest mały niedźwiadek. Małe uszka, pulchny brzuszek, szklane oczka budzą w nas przyjemne uczucia. Od najmłodszych lat dzieci kochają pluszaki. 23 listopada osieckie przedszkolaki odwiedziły bibliotekę ze swoimi maskotkami. Wysłuchały bajeczki o Misiu Uszatku, a potem stworzyliśmy obrazkową historię o misiach w bibliotece. Z wielką radością układaliśmy misiowe puzzle. By zachęcić maluchy oraz ich rodziców do wypożyczania książeczek i odwiedzania biblioteki, każde dziecko otrzymało misiową zakładkę, słodkości oraz specjalne zaproszenia dla rodziców. Czekamy na przedszkolaki i ich rodziców z niecierpliwością.

700 lat Osieka – zakończenie roku jubileuszowego

Zakończyliśmy już obchody osieckiego roku jubileuszowego z okazji 700-lecia. Podczas Święta Niepodległości został odsłonięty obelisk upamiętniający naszych przodków. W wyjątkowo uroczystej akademii młodzież z ZSP nr 1 przedstawiła sceny z życia osieczan od średniowiecza do współczesności. 11 listopada odznaczono także trzech wybitnych mieszkańców medalem „Zasłużony dla Gminy Osiek”, panów: Adama Hałatka, Jana Kramarczyka oraz Tadeusza Krzemienia. Każdy z nich włożył wiele wysiłku, by przyczynić się do rozwoju naszej „małej ojczyzny”. 19 listopada w nowo wyremontowanej sali widowiskowej gościliśmy chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, co było doskonałym podsumowaniem jubileuszu 700-lecia. To artyści na światowym poziomie, nic więc dziwnego, że pieśni ludowe i biesiadne w ich aranżacji to prawdziwe dzieła sztuki. Ucztę dla uszu dopełniły występy solowe trzech tenorów, dzięki którym w Osieku usłyszeliśmy m.in. O sole mio czy arię z opery Pucciniego Nessum Dorma.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z 11 i 19 listopada.

Zapraszamy na Koncert Chóru Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK – 19.11.2017 godz. 17:30

KONCERT_SLASK

LOGO poprawione DOLINA_KARPIA_logo_poziom_RGB_CS4 UE monochromatyczne poziom pl

Beneficjent:
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku
Operacja:
„Obchody 700-lecia Osieka – cykl imprez kulturalnych i edukacyjnych promujących rybackie dziedzictwo kulturowe.”
Cel operacji:
„Promowanie, zachowanie lub upowszechnianie rybackiego dziedzictwa kulturowego za pomocą cyklu imprez kulturalnych z okazji obchodów 700-lecia wsi Osiek do czasu złożenia wniosku o płatność.”

Operacja finansowana w ramach działania 4.2 „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” w ramach Priorytetu 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze”

logo700         Program obchodów 700-lecia Osiaka tutaj