Miesięczne archiwum: 2017

Jubileuszowe Dni Osieka

Jubileuszowe Dni Osieka

Najważniejsze w osieckim kalendarzu są Dni Osieka. Organizatorzy bardzo się starają, by ostatni weekend czerwca był dla mieszkańców wyjątkowy. Od kilkunastu lat mamy zabawy taneczne, atrakcje dla dzieci, loterię fantową, smakołyki i świetne koncerty. Gościliśmy już m.in. Stachurskiego, Baciary czy Lemon. W tym roku, ze względu na 700-lecie miejscowości, świętowaliśmy wyjątkowo hucznie.

Tradycyjnie w sobotę z Ośrodka Sportu i Rekreacji wyruszył rajd rowerowy, w którym udział wzięło 707 osób. Pomimo upału i licznych wzniesień wszystkim udało się go ukończyć i dotrzeć na plac przy Urzędzie Gminy, gdzie rozlosowano rowerowe gadżety i główną nagrodę – rower. Od dwudziestej płyta obok Urzędu Gminy pełna była tańczących par do znanych i lubianych przebojów muzyki popularnej w wykonaniu zespołu Smajl.

A w niedzielne popołudnie rozpoczęto koncertem osieckiej orkiestry dętej i występami naszych małych artystów. Zarówno przedszkolaki, jak i dzieci z zespołów tanecznych działających przy WDK w Głębowicach, ściągnęły przed małą scenę tłumy ludzi. Zespół Pieśni i Tańca „Kotlina” oraz chór „Osieczanie” pokazali się od najlepszej strony a The Postman rozgrzał publiczność przed koncertami gwiazd na dużej scenie – Łez i Zakopower.

Co to były za emocje! Tłum ludzi śpiewał ulubione piosenki Łez razem z energiczną i przesympatyczną wokalistką Sarą Chmiel. Z czystym sumieniem można również nazwać gitarzystów, klawiszowca i perkusistę – wirtuozami. Łzy dały w Osieku naprawdę dobry koncert, a potem chętnie pozowali do zdjęć i podpisywali płyty fanom. A potem… Co to była za energia! Na scenę wkroczył Zakopower i po pierwszych akordach osiecka publiczność oszalała… Pan Sebastian Karpiel-Bułecka zaprezentował wyżyny swoich możliwości pięknymi solowymi akcentami na skrzypcach, ale powiedzieć, że reszta zespołu była równie świetna – to nic nie powiedzieć. Zaskakujące połączenie góralskich melodii z klubowymi rytmami doskonale się sprawdziło. Zakopower jest szalenie popularny w Polsce, a w Osieku zaczarowali całą okolicę, która pojawiła się na boisku koło Urzędu Gminy. Szkoda tylko, że takie koncerty nie są codziennie.

Z okazji siedemsetnych urodzin Osieka zorganizowano wiele konkursów: historyczny, literacki, fotograficzny i plastyczne dla uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum. Spośród kilkuset uczniów biorących w nich udział wyłoniono zwycięzców i wójt na scenie wręczył laureatom wartościowe nagrody rzeczowe – smartwatche, głośniki i słuchawki bezprzewodowe oraz powerbanki.

Wielkich emocji dostarczyła osiecka loteria fantowa – główną nagrodą był ekspres ciśnieniowy do kawy. Oprócz tego można było wygrać wiele innych fantastycznych nagród. Losowanie przeprowadzili wójt Jerzy Mieszczak, dyrektor GCKCiS Krystyna Dusik oraz przewodniczący Rady Gminy Jerzy Czerny.

Swoje stoisko miała również redakcja terenowa „Gazety Krakowskiej”, gdzie można było zrobić sobie zdjęcie na pierwszą stronę dziennika, a każdy sfotografowany zbierał dla siebie pamiątkowy wydruk. Zdjęcia można też obejrzeć na stronie internetowej „Gazety Krakowskiej” – Małopolska Zachodnia. Oczywiście wielką atrakcją były pyszności z karpia osieckiego wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych – degustowano zupę z karpia, karpiowe krokiety i pierogi. Były także inne punkty: Beskid Media czy Doliny Karpia.

Nawiązaniem do siedmiuset lat historii była wioska średniowieczna, w której strzelano z łuku, tańczono na warsztatach tańców dawnych oraz podziwiano sceny potyczek rycerzy.

Obchody 700-lecia Osieka nie kończą się na Dniach Osieka. W najbliższym do każdego domu  w Osieku trafi Dziennik jubileuszowy Osieka i okolicznościowe medale. Przed nami jeszcze dożynki, na których zagrają Czarno-czarni, jesienny piknik rodzinny na stadionie OSiR-u, wydanie nowej monografii wsi czy odsłonięcie pamiątkowego obelisku. Jubileuszowy rok zakończy się 19 listopada koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

REGULAMIN PORZĄDKOWY dla osób uczestniczących w imprezie masowej na terenie Boiska przy ZSP Nr 1 w Osieku w dniu 25.06.2017r.

REGULAMIN PORZĄDKOWY

dla osób uczestniczących w imprezie masowej

 na terenie Boiska przy ZSP Nr 1 w Osieku

 

 1. W imprezie na terenie Boiska przy ZSP Nr 1 w Osieku mogą uczestniczyć osoby akceptujące warunki regulaminu.
 2. Uczestnikom zabrania się:
 • wnoszenia i używania niebezpiecznych narzędzi,
 • posiadania i spożywania alkoholu na terenie Boiska – przepisy reguluje Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009 r. (Dz.U. Nr 62, poz. 504),
 • niszczenia mienia i zaśmiecania terenu,
 • palenia ognisk,
 • wprowadzania psów,
 • wjazdu na teren pojazdami mechanicznymi i rowerami bez zezwolenia,
 • zachowań wykraczających poza normy społeczne.
 1. Dzieci do 7 roku życia mogą uczestniczyć w imprezach wyłącznie pod  opieką osób dorosłych.
 2. Działalność handlowa może być prowadzona wyłącznie po uzyskaniu zgody organizatora imprezy.
 3. Organizator nie bierze odpowiedzialności za niezabezpieczone mienie uczestników.
 4. Służba porządkowa organizatora ma prawo interwencji wobec osób naruszających niniejszy regulamin.
 5. Wszelkie skargi i wnioski dotyczące przebiegu imprez prosimy kierować  do biura: Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku, 32-608 Osiek, ul. Główna 94.

Dyrektor GCKCiS w Osieku

 

Regulamin będzie udostępniony przed imprezą  na stronie www.kultura.osiek.pl oraz w dniu imprezy w punkcie informacyjnym, w miejscu dobrze widocznym.

Kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom” – Osiek i Głębowice

DSCN3610

„Cała Polska Czyta Dzieciom”. Tym hasłem promowana jest już od 16 lat wielka akcja czytelnicza odbywająca się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, przypadającego na początek czerwca. Kampania zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych do codziennego, co najmniej 20-minutowego, czytania dzieciom. Dla bibliotek w całej Polsce także jest to okazja, by zaprosić dzieci oraz lokalnych działaczy, społeczników, przedstawicieli władzy i inne ważne osobistości, by pokazały najmłodszym, jak ważne jest czytanie.

Biblioteka Publiczna w Osieku i filia w Głębowicach już od lat włączają się w tę akcję. W tym roku zaprosiliśmy do czytania strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych w Osieku i w Głębowicach. 8 i 9 czerwca druhowie czytali przedszkolakom z naszej gminy historię małego strażaka Wojtka.

Książka „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego opowiada historię chłopca, który bardzo chciał zostać dzielnym strażakiem, ale ze względu na młody wiek, nie mógł tego marzenia spełnić. Jednak dzięki swej bohaterskiej postawie (uratował z pożaru małego chłopczyka), został z honorami przyjęty w poczet strażaków.

Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały historii Wojtka czytanej w Osieku przez Komendanta Gminnego OSP Mirosława Szczepaniaka, który odpowiedział na wiele „trudnych” pytań oraz szczegółowo przybliżył pracę strażaków ochotników. Dzieci także wykazały się dużą wiedzą dotyczącą bezpiecznego zachowania w przypadku zagrożenia pożarem. Na zakończenie spotkania w bibliotece przedszkolaki otrzymały drobne upominki: słodycze i książeczki

W bibliotece w Głębowicach gościliśmy Prezesa OSP w Głębowicach Jerzego Obstarczyka wraz z małżonką Beatą Obstarczyk. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały perfekcyjnie przygotowanej interpretacji historii o Wojtku. Państwo Obstarczykowie przynieśli ze sobą cały arsenał strażackich czapek i hełmów, które posłużyły jako rekwizyty do opowieści o historii straży, a także całą torbę strażackich gadżetów, które można było wygrać w konkursie. Maluchy wykazały się dużą znajomością tematyki strażackiej (znały numer alarmowy i wiedziały, jaki kolor ma wóz strażacki), więc każde dziecko otrzymało nagrodę i słodki poczęstunek od OSP Głębowice oraz cukierki i książeczki od Biblioteki. Czas przeznaczony na spotkanie bardzo szybko minął, a dzieci, wracając do przedszkola, ręce miały pełne prezentów.

Budowanie pozytywnych skojarzeń z biblioteką jest, zwłaszcza teraz, w czasach kryzysu czytelniczego w Polsce, bardzo ważne. Kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom” powstała, by promować czytelnictwo już wśród najmłodszych, by czytanie stanowiło ważny element socjalizacji dziecka. Czytajmy naszym dzieciom, zachęcajmy je do tego, ponieważ czytanie przynosi same korzyści – poprawia koncentrację i pamięć, rozwija wyobraźnię, wpływa na rozwój mózgu młodego człowieka, pośrednio przekłada się to na lepsze oceny w szkole. Czytajmy!

Mecz gwiazd w Osieku – galeria zdjęć

W upalne niedzielne popołudnie w Osieku rozegrał się wyjątkowy mecz piłki nożnej. Reprezentacja Gwiazd Małopolski starła się z reprezentacją TVP Kraków  o Puchar Wójta Gminy Osiek. I choć rywalizacja była zacięta, dziennikarzom i aktorom z TVP3 udało się pokonać Gwiazdy 3:2. Wójt Jerzy Mieszczak wręczył zwycięzcom okazały puchar.

Drużyna Gwiad Małopolski: Krzysztof Koś, Paweł Stachura, Marek Motyka, Marcin Jałocha, Ryszard Czerwiec, Paweł Krzeszowiak, Zdzisław Janik, Jerzy Kowalik, Wojciech Kołodziej, Wojciech Wątroba, Janusz Swada, Andrzej Witkowski, Wojciech Gruchała, kierownikiem technicznym był Andrzej Rosadziński.

Drużyna TVP3: Jacek Satała, Andrzej Zolik, Mateusz Kurowski, Paweł Wantuch, Janusz Adamczyk, Tomasz Statek, Sebastian Grzybek, Adam Pawłowski, Jacek Fąfara, Mateusz Zawartka, Dariusz Wojarski, Krzysztof Satała i Tomasz Bańduła.

Wakacje z Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu

Zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych na zajęcia wakacyjne organizowane przez Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku. Zajęcia odbywać się będą w dniach 27.06-30.06. oraz 4.07-6.07. Zaplanowaliśmy 4 wyjazdy: 28 czerwca wyjazd do Inwałdu, gdzie zwiedzimy średniowieczną warownię i Park Miniatur, 4 lipca spróbujemy swych sił w Mini parku linowym na Czarnym Groniu w Rzykach, 5 kąpiemy się na basenie w Brzeszczach a  6 lipca zobaczymy film animowany „Gru, Dru i Minionki” w Planet Cinema w Oświęcimiu.  Z kolei na zajęciach świetlicowych pobawimy się w różne gry ruchowe i nie tylko.

Zapisy w Bibliotece Publicznej w Osieku. (budynek Urzędu Gminy, I piętro, p. 10; nr tel. 33 84 58 155) i świetlicy w Głębowicach (u p. Blarowskiej; nr tel. 33 87 55 550).

Ilość miejsc ograniczona. Rodzice pokrywają tylko koszty biletów wstępu, za przejazdy płaci organizator.

Poniżej przedstawiamy program zajęć dla dzieci organizowanych przez GCKCiS w Osieku.

Wakacje