Miesięczne archiwum: 2017

Wizyta przedszkolaków w bibliotece

Niecodziennie odwiedzają nas tacy wspaniali goście. Przedszkolaki przychodzą, by zobaczyć, gdzie mieści się biblioteka i zachęcić rodziców do wspólnego powrotu. Poznają dział dla dzieci, oglądają książeczki i zadają pytania. Największą atrakcją jest oczywiście komputer –  gdy bibliotekarka pokazuje im, jak wypożyczane są książki. Dowiadują się także, że książeczki, ku ich powszechnemu zdziwieniu, można zabierać do domu za darmo – należy je jednak zwrócić po przeczytaniu, szanować i dbać o nie, by inne dzieci również mogły poznać fascynujące historie i informacje, które są w nich zawarte.

Galeria: Wizyta przedszkolaków z ZSP nr 1 – 16 maja

III Spotkania Folklorystyczne w Osieku „Sami Swoi”

14 maja w niedzielę odbyła się pierwsza impreza plenerowa w Osieku. 12 maja w Polance Wielkiej i 13 maja w Oświęcimiu również mogliśmy się spotkać z folklorem. III Spotkania Folklorystyczne „Sami swoi” to cykl muzyczno-tanecznych wydarzeń w powiecie oświęcimskim zorganizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim Hajduki. Współorganizatorami były Oświęcimskie Centrum Kultury, Gminne Centrum Kultury w Polance Wielkiej i Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku. Na scenie w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Osieku zobaczyliśmy Hajduków, Bratków, Kotlinę, chór „Osieczanie” oraz zespół z Czech Vonička Havířow.

Niepowtarzalny pokaz tańca w wykonaniu Hajduków mogliśmy zobaczyć tuż po rozpoczęciu imprezy. Hajduki to zespół, który działa od 1968 roku, jest wielopokoleniowy; w jego ramach zajęcia prowadzone są dla czterech grup: dla dzieci młodszych (5–7 lat), dla dzieci starszych (8–12 lat), grupy reprezentacyjnej dla młodzieży (13–15 lat) oraz dla otwartej grupy tzw. old boysów, gdzie tańczyć może już każdy, kto ma zdolności i ochotę. Reprezentują oni nasz region w kraju i za granicą – mają wiele sukcesów na koncie. Obok zespołu działa Stowarzyszenie Przyjaciół Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim Hajduki, pomysłodawca i współrealizator festiwalu „Sami swoi”. Pasji, zaangażowania i koloru nie można by odmówić również zespołowi „Bratkowie” z Monowic, gdzie oprócz tancerzy świetnie funkcjonuje kapela. Zespół istnieje od 2011 roku, szerzy kulturę oraz promuje gminę i miasto Oświęcim. Podobnie jest w naszej osieckiej „Kotlinie” – gdzie również mamy: taniec, śpiew, choreografię na najwyższym poziomie, piękne kolorowe stroje i entuzjazm, którym nie sposób było się nie zarazić podczas pikniku.Z ciekawością spoglądaliśmy także na występy naszych południowych sąsiadów, Czechów. Vonička Havířow został założony przez małżeństwo Emilie i Jiri Slawików w 1991 roku. 75 osób, dzieci i młodzieży, tańczy tańce z regionu Śląska Cieszyńskiego. Grupa reprezentowała swój kraj w wielu krajach europejskich na licznych festiwalach. Piknik folklorystyczny nie obyłby się bez naszego chóru „Osieczanie”, który przypomniał nam piękne pieśni ludowe. Na koniec, gdy wicewójt pan Marek Jasiński podziękował wszystkim zespołom, organizatorom i mieszkańcom za przybycie, reprezentacje zespołów porwały do tańca publiczność.

Obsługę gastronomiczną na osieckim stadionie zapewniały, jak zwykle, panie ze Stowarzyszenia Integracyjnego „Wspólna Sprawa”; nie zabrakło więc pysznego ciasta drożdżowego i innych grillowanych przysmaków. Dziękujemy chłopcom, którzy pomagali p. Olkowi Piaseckiemu zapanować nad sprzętem i sprawić, by wszystko brzmiało świetnie.

Tak, musimy przyznać, że pierwszy piknik był udany, i nie chodziło tylko o piękną, słoneczną pogodę… Po zimowej przerwie każdy z chęcią uczestniczył we wspólnej zabawie. Na osieckim stadionie, wśród pól, z dala od drogi, jest nie tylko bezpiecznie, ale i miło, bo to miejsce ma szczególny urok.