Miesięczne archiwum: 2016

Jesienny Piknik Rodzinny

Tegoroczny Jesienny Piknik Rodziny był wyjątkowo udany. Pogoda dopisała, więc na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Osieku pojawiło się mnóstwo ludzi, aby zobaczyć występy artystyczne lokalnych zespołów oraz naszych gości ze wschodu, zasmakować pysznego jedzenia, spotkać się z przyjaciółmi lub zabrać dzieci na niedzielny spacer z atrakcjami.

Tego typu impreza odbyła się już po raz drugi. Motywem przewodnim, podobnie jak w tamtym roku, był ziemniak. Królował on zarówno w menu, uczestniczył w konkurencjach sportowych, jak i grał pierwsze skrzypce w „Ogródku twórczym”, gdzie maluchy tworzyły barwne ziemniaczane ludziki – koty, myszy, ufoludki, jeże czy chomiki.

W tym roku mieliśmy okazję zobaczyć występy nie tylko naszych artystów; Zespołu Pieśni i Tańca „Kotlina” czy chóru „Osieczanie”, którzy uświetniają nasze lokalne święta, ale również wyjątkowych gości z Ukrainy. Dwa zespoły, które zaprezentowały się na osieckiej scenie, krzewią kulturę polską, dbają o polskość na ziemiach, które niegdyś należały do Polski. Chór śpiewaczy, który działa przy Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwie „ZGODA” w Borysławiu na Ukrainie to grupa miłośników pieśni polskich i ukraińskich, zarówno biesiadnych, jak i patriotycznych. Chór występował na wielu scenach w Polsce i na Ukrainie. Był m.in. laureatem Festiwalu Piosenki Kresowej w Mrągowie w 2011 r. Drugim zespołem, goszczącym w Osieku, był Polski Zespół Pieśni i Tańca „Lwowiacy”. Powstał w 1989 r. . Odznaczony wieloma dyplomami za osiągnięcia w dziedzinie folkloru. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach w całej Polsce. W swym repertuarze ma polskie tańce ludowe oraz narodowe. Kierownikiem zespołu jest p. Stanisław Durys.

Dla najmłodszych również przygotowano wiele atrakcji. Mogli zaprezentować swoje talenty artystyczne w „Ogródku twórczym”, gdzie malowano rożnymi technikami, zrobić ziemniaczanego ludzika czy rysunek kredą na chodniku. Dla aktywnych były zabawy ruchowe. Każde dziecko mogło wziąć udział  w konkurencjach sportowych, gdzie „siódme poty” z uczestników wyciskali Łukasz i Sebastian Kasperkowie. Za udział dzieci otrzymywały drobne upominki.

Wielką furorę zrobił p. Stanisław Drabczyk ze swoim imponującym trzykołowcem. Dzieci miały szansę na niezwykłą przejażdżkę. Dużym zainteresowaniem, nie tylko najmłodszych, cieszyła się także wystawa papug zaprezentowana przez pana Adama Matułę, który ich hodowlą zajmuje się już od 15 lat i posiada około stu sztuk tych pięknych kolorowych ptaków. Oprócz tego dzieci mogły pobawić się na placu zabaw, poskakać na dmuchanym zamku, poszaleć w dmuchanych kulach.

Obsługą gastronomiczną zajęły się niezawodne panie ze Stowarzyszenia Integracyjnego Wspólna Sprawa pod kierownictwem prezes Małgorzaty Bańdur. Można było degustować pyszne potrawy z ziemniaków: prażone, placki ziemniaczane, frytki, ziemniaczki faszerowane, zwłaszcza, że rozchodzące się zapachy prażonych ziemniaków pobudzały apetyt.

AGH