Miesięczne archiwum: 2016

Spotkanie z autorką Joanną Papuzińską

Ciepła, towarzyska i niezwykle serdeczna. Taka jest pani prof. Joanna Papuzińska, która odwiedziła 14 stycznia Osiek. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.

Do klubu „Centrum” przyszło kilka klas ze szkoły podstawowej z Osieka Dolnego. Pani Profesor, urodzona w roku, w którym wybuchła II Wojna Światowa, doskonale była zorientowana, co może przyciągnąć uwagę młodych słuchaczy, dlatego na początek zaprezentowano króciutki filmik o aplikacji dotyczącej książki pt. „Asiunia” z serii Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci. Następnie przedstawionono aplikację na tablecie, dzięki której dzieci mogły w łatwy, przyjemny i nowoczesny sposób zapoznać się z książką. Każdy uczestnik miał tablet w rękach. „Asiunia” to historia 5-letniej dziewczynki, która patrzy na otaczającą ją rzeczywistość. Widzi straszliwe sceny; zniszczoną, zbombardowaną Warszawę, widzi tyle krzywd, cierpienia, głodu, ale zachowuje swą niewinność, a nawet naiwność. Dzięki temu „Asiunia” pokazuje w bezpieczny sposób trudny temat: wojnę z całym jej okrucieństwem. Pani Papuzińska jako profesor nauk humanistycznych, krytyk literacki, znawczyni literatury dziecięcej, zdobywczyni wielu nagród literackich, a przede wszystkim pisarka doskonale orientuje się, jak trafić do małego czytelnika i przybliżyć mu to, co wydaje się zbyt trudne do zrozumienia nawet dla dorosłych. Na spotkaniu w osieckim klubie „Centrum” pisarka miała wiele do opowiedzenia; to było jej własne dzieciństwo, jej historia, małej Asiuni, która w swoje piąte urodziny słyszała odgłosy bombardowań. Książka „zahacza” o czas powstania warszawskiego, stąd współpraca z Muzeum Powstania Warszawskiego, na stronie którego możemy zobaczyć informację o aplikacji na tablety. Dzieci z III i IV klas miały mnóstwo pytań, na które pisarka udzieliła obszernych wyjaśnień. Po spotkaniu można było zakupić książeczkę i zdobyć autograf autorki.

Ludzi, którzy zmierzyli się z okrucieństwem wojny jest coraz mniej, umierają i zabierają swoje historie ze sobą. Nieczęsto w Osieku pojawiają się tak wyjątkowi goście i okazja, by nasze dzieci mogły poznać kawałek historii z ust najbardziej wiarygodnych, bo od uczestników zdarzeń.

NOWE KOMPUTERY W BIBLIOTEKACH – „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2015″

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku otrzymało 26 860 zł na zakup sprzętu komputerowego z programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”.

Program dotacyjny realizowany jest przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2015. Celem programu jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy, umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z zasobów cyfrowych, a bibliotekarzom katalogowanie książek i udostępnianie ich on-line.

Dzięki dofinansowaniu czytelnicy będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu w Bibliotece Publicznej w Osieku (3 stanowiska komputerowe) oraz w filii biblioteki w Głębowicach (1 stanowisko).

Zakup komputerów dofinansowano z środków Instytutu Książkiik_2012_logo_srednie


 

 

Krystyna Dusik –
dyrektor Gminnego Centrum Kultury,
Czytelnictwa i Sportu w Osieku