Miesięczne archiwum: 2015

Wakacje w Osieku i Głębowicach

DSCF1709

Kolejny już raz Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu zorganizowało letnie zajęcia dla dzieci z terenu naszej gminy. Codziennie od 30 czerwca do 14 lipca przez kilka godzin mali osieczanie i głębowiczanie spędzali czas z profesjonalnymi animatorami. W tym roku przyświecało nam hasło „Sportowo znaczy zdrowo”, więc większość zajęć miała na celu propagować aktywne spędzanie wolnego czasu. Jeden dzień w Osieku i jeden w Głębowicach dziećmi zajmowało się Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Osieku. Zabawy ruchowe, integracyjne i sportowe pozwoliły dzieciakom się wyszaleć oraz poznać nowych kolegów i koleżanki. Oprócz tego można było skorzystać z wyjazdów na wycieczki. Dwukrotnie zarówno Osiek, jak i Głębowice miały zajęcia na basenie w Brzeszczach. Odwiedziliśmy także MiniZoo w Inwałdzie oraz Warownię Pszczyńskich Rycerzy. Inwałdzkie małe zoo zachwyciło wszystkich; mogliśmy podziwiać rzadkie okazy zwierzątek albinosów – skunksa, który na szczęście miał wycięte gruczoły pozwalające mu atakować wrogów śmierdzącą substancją, a także przesłodkiego Kredka – pana tchórzofretkę, który najbardziej na świecie lubi… głaskanie. Ponadto zobaczyliśmy niesamowite okazy ptactwa; żurawie, strusie, różne gatunki kur, a także zwierzęta hodowlane; świnkę wietnamską, króliczki, świnki morskie, ciekawe czarne owieczki i wiele innych. Największymi gwiazdami okazały się jednak sprytne szopy pracze – chętnie pozowały do zdjęć i pokazały, dlaczego tak się je nazywa. Zakończeniem „Wakacji” z Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu był wyjazd do Warowni Pszczyńskich Rycerzy, gdzie poczuliśmy klimat średniowiecza. Odwzorowany z najdrobniejszymi szczegółami średniowieczny zamek zachwycił nas już przy wejściu. Dama opowiedziała o strojach z epoki; poprzebierane dzieci odgrywały scenki i miały możliwość dowiedzieć się, jak nazywały się poszczególne elementy garderoby chłopa, mnicha, mieszczanina, a nawet króla. Świetnej zabawy dostarczył również pewien giermek, który ze znawstwem opowiedział z kolei o zbroi rycerza. Można było wszystko przymierzyć; nagolenice, napierśnik i inne części wyposażenia średniowiecznego wojownika. Udało nam się również upiec średniowieczne chlebki, a także wyszaleć się na licznych drewnianych atrakcjach znajdujących się obok obiektu. Z pewnością całe wakacje dostarczyły małym mieszkańcom naszej gminy niezapomnianych wrażeń.

GBP

XVI Dni Osieka pod znakiem ekologii

Być eko”, „żyć zgodnie z naturą” – to w dzisiejszych czasach często używane określenia.

Co to dla Ciebie znaczy? – zapytaliśmy w niedzielne popołudnie osieczan, którzy przyszli na święto gminy.
- Trzeba segregować śmieci i oszczędzać wodę,
- oszczędzać energię elektryczną, wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy,
- używam prysznica zamiast wanny, aby zaoszczędzić wodę,
- wychowywać dziecko w szacunku do natury, pokazać mu, że ma wpływ na to, jak wygląda świat,
- postępować tak, aby minimalizować zło i syf, jaki wyrządzamy światu.

Tegoroczne Dni Osieka dostarczyły rozrywki młodszym i starszym mieszkańcom Gminy, ale równocześnie ich celem było zwrócenie uwagi na ekologiczny aspekt naszego życia, na potrzebę kształtowania postaw proekologicznych i edukację w tej dziedzinie.

Sądząc po wypowiedziach mieszkańców – ich świadomość ekologiczna rośnie. Okazją do wykazania się wiedzą w tym zakresie był konkurs wiedzy ekologicznej. 5 drużyn złożonych z rodziców i dzieci odpowiadało na pytania o różnym stopniu trudności. Najlepsza okazała się drużyna Krzysztofa Konarczaka, zdobywając tytuł mistrza wiedzy o ekologii.

Z dużym odzewem spotkał się konkurs na hasło propagujące zdrowy tryb życia. Spośród 30 haseł komisja nagrodziła „Biegam, skaczę, wodę piję, dbam o linię więc nie tyję”. Były też hasła nawołujące do porzucenia nałogów „Rzuć alkohol, porzuć fajki, moi drodzy to nie bajki, jeśli zdrowym pragniesz być, bez nałogów zacznij żyć”, lub zachwalające lokalne produkty „Zatorskie karpie, beskidzkie paluszki, to daje pełne, lecz zdrowe brzuszki, kupuj lokalnie, żyj na sportowo i głośno krzyknij JA ŻYJĘ ZDROWO!”

Nagrodami dla najlepszych haseł były między innymi domki dla pszczół samotnic, ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, który finansowo wspierał organizację imprezy.

Zdowy tryb życia z pewnością nie jest obcy uczestnikom X Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Rajd, który stał się już dużym wydarzeniem sportowym i towarzyskim w naszej gminie, zgromadził na starcie 630 cyklistów. Trasa wiodła przez malownicze zakątki Osieka oraz sąsiednich wsi – Polanki Wielkiej i Poręby. Pokonały ją samodzielnie nawet pięciolatki. Tempo jazdy pozwalało na podziwianie mijanych okolic, stawów i lasów, również tych objętych programem Natura 2000. Półmetek w otoczeniu starych drzew, przy zabytkowym pałacu, w którym mieści się Szkoła Podstawowa,  umiliły występy dzieci szkolnych z Poręby Wielkiej i smakowity poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Integracyjne Wspólna Sprawa w Osieku. Na cyklistów, którzy zdrowo i bezpiecznie dotarli na metę przy Urzędzie Gminy, czekał posiłek – tradycyjna grochówka przygotowana z produktów ekologicznych i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wśród nich największe emocje budził rower ufundowany przez Wójta Gminy Osiek Jerzego Mieszczaka, który sprawował patronat nad Rajdem. Trafił w ręce Aleksandry Jarosz, uczennicy gimnazjum, z pewnością przyda się podczas wakacji.

Szczególne podziękowania należą się służbom, które zadbały o bezpieczeństwo podczas Rajdu i niedzielnych koncertów: strażakom OSP Osiek i policji.

Sportowe zmagania kontynuowano w niedzielę. Aż jedenaście dwuosobowych zespołów brało udział w Turnieju Badmintona, rozegranego w hali sportowej ZSP nr 1. Zwycięzcami zostali : I miejsce – Łukasz Gara i Łukasz Januszewski, II – Julia i Krzysztof Konarczak, III – Mariola i Sławomir Mrozik.

Nie lada niespodzianka czekała na wszystkich miłośników potraw rybnych, zwłaszcza tych z tradycyjnego karpia osieckiego. Na oczach publiczności, w wielkim kotle, zupę rybną gotował Sebastian Schrom – uczestnik trzeciej edycji telewizyjnego programu Hell´s Kitchen. Przepis na zupę to tajemnica jego autora. Zdradzę tylko, że wspaniały smak to efekt dodania wędzonych filetów z karpia i dużej ilości papryki. Plus entuzjazm młodych kucharzy!

Wysiłek „rajdowców”, zmagania sportowe i konkursowe, długie stanie w kolejce po losy loterii fantowej… Niezwykłe emocje budzą zawsze występy przedszkolaków, których zmaganiom estradowym kibicują rodzice, dziadkowie… całe rodziny. Niezwykle ważne jest tu uwiecznienie debiutów artystycznych na zdjęciu czy też filmie wideo. Większym stażem estradowym mogły pochwalić się zespoły taneczne. Wystąpiły zespoły działające przy SZP nr 1 i przy Wiejskim Domu Kultury w Głębowicach. Weteranem estrady była jednak orkiestra dęta z Osieka, która wszystkich gości wspaniale przywitała oraz występujące później chór Osieczanie i Zespół Pieśni i Tańca Kotlina.

Po wszystkich zmaganiach i emocjach czas na chwilę relaksu i wypoczynku. Świetnie sprawdził się w tej roli kabaret Paka. Doświadczeni artyści kabaretowi nawiązali kontakt  z publicznością, pokazując, że znają różne aspekty życia. Nawet te ekologiczne. Koncertowa część imprezy to występ znakomitego zespołu BESIDES – zwycięzcy 8. Edycji programu Must Be The Music. Warto pochwalić się tym, że w skład zespołu wchodzi osieczanin Bartek Urbańczyk.

Tegoroczną gwiazdą wieczoru był Jacek Stachursky. Na ten występ czekało wielu jego fanów, a szczególnie młodych fanek. Okazało się, że jego piosenki wciąż są znane i chętnie śpiewane. Dodatkową atrakcją koncertu było filmowanie publiczności przez artystę i możliwość zobaczenia się na olbrzymim ekranie.

Na koniec – widowiskowy pokaz fajerwerków i … do zobaczenia za rok na XVII Dniach Osieka.

K.Dusik

FOTOGALERIA 1
FOTOGALERIA 2

SPONSORZY DNI OSIEKA

AKSAM – Beata i Adam Klęczar
ARC-POL Babiński Wytwórnia makaronów
ABS Bank Spółdzielczy
AUTO-SPRINT Elżbieta Linkiewicz
Apteka ARNIKA
BESKID-MEDIA – lokalny dostawca internetu światłowodowego
BLUE ZONE Witold Hałat
Ciaputa Anna – PHU ANMAR
DEKOR-PAP – Nowa Wieś
DELFIN MARKET Mariusz Piecha
DROG-BUD Franciszek Fryc
EUROGUM – Krzysztof Górowicz
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Osieku
Kocemba Marian
KOTŁY-PŁONKA – Zbigniew Płonka
Kramarczyk Jan
Krupnik Zdzisława – Firma Handlowa KEN-PAK
Kwiaciarnia Joanna Jędrzejowska
Kwiaciarnia MALWA Małgorzata Mitoraj
Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osieku
Rada Gminy Osiek
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Przyszłość” w Osieku
Sklep wielobranżowy KAKTUS Urszula i Krzysztof Sobeccy
Sobeccy Barbara i Jan
STAL-DET Dorota i Leszek Górkiewicz
STAL-MET Łukasz Marcela
Wandor Henryk
WOJ-TRANS Jolanta Wojas-Jekiełek
Wójt Gminy Osiek