Miesięczne archiwum: 2015

IV Turystyczne Targi Doliny Karpia

    DSCN0382

IV Turystyczne Targi Doliny Karpia, czyli Dzień Otwarty Atrakcji Turystycznych na terenie siedmiu gmin Doliny Karpia. W naszej gminie stoisko z wyrobami rękodzielniczymi można było zobaczyć przy okazji zwiedzania starego kościoła pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła. Panie ze Stowarzyszenia Integracyjnego Wspólna Sprawa na stoisku prezentowały swoje rękodzieło: kwiaty, serwety, wyroby decupage, itp. Przygotowały również pyszne ciasto i domowy chleb ze smalcem. Słoneczna pogoda, piękne otoczenie oraz wspaniały koncert Orkiestry Dętej z Osieka pod dyrekcją Leszka Górkiewicza sprawiły radość uczestnikom tego spotkania.

GBP

Spotkanie autorskie z Ewą Stadtmüller i rysownikiem Łukaszem Zabdyrem

DSCN0237DSCN0224DSCN0166

5 maja 2015 uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Osieku mieli okazję poznać dwie niezwykłe postaci – autorkę wielu książeczek dla najmłodszych, panią Ewę Stadtmüller oraz rysownika, ilustratora i grafika, pana Łukasza Zabdyra. Energiczna pani Ewa od razu przyciągnęła uwagę dzieci; opowiedziała niezwykłą historię swojej kariery pisarskiej, a potem wspólnie z nimi tworzyła rymowanki. Kilkoro pierwszaków zostało aktorami – wyposażeni w pacynki smoków, które należało założyć na palec – zostali wciągnięci w opowieść o smoku Maurycym, który posiadał zdolność czytania, ale stracił ją, ponieważ pragnął ziać ogniem, jak każdy poważny smok. Smoczemu czarodziejowi udało się sprawić, że Maurycy mógł spalić oddechem wszystko, na co tylko miał ochotę, lecz zabrał mu coś, co bardzo kochał, czyli zdolność czytania właśnie. Ostrzegł go jednocześnie, że jeżeli będzie próbował czytać książki, skamienieje. I tak się też stało, ponieważ Maurycy kochał czytanie ponad wszystko. W ostatnim momencie napisał jeszcze ostrzeżenie dla swych przyjaciół smoków, by nigdy nie przestawali czytać. Później były zgadywanki i wierszyki. Nie tylko pani Ewa recytowała – dzieciaki z jednej z pierwszych klas też były przygotowane. W nagrodę dostały książeczki dla wszystkich. Inne klasy też miały swoje zdania do wykonania – rymowanki, wierszyki, zagadki. Każda z trzech obecnych klas została obdarowana. Opowieści i zadania pani Ewy uzupełniały opowieści i rysunki pana Łukasza Zabdyra. Uczniowie dowiedzieli się, jak tworzyć postacie do dziecięcych książeczek, a przede wszystkim zobaczyły to na własne oczy, ponieważ pan Łukasz w kilka sekund narysował niezwykłe świetliki. Pozwolił dzieciakom wymyślić kolejnego bohatera swojego rysunku, ale głosy podzieliły się po równo i musiał stworzyć dwie postaci – królika i kota. Na szczęście doskonale poradził sobie z tym zadaniem. Nie wiedział, że czeka go kolejny trudny rysunek – dzieci zgodnie zadecydowały, że będzie musiał narysować bardzo groźną wersję smoka wawelskiego – wyszedł wspaniale. Będzie go można teraz podziwiać w bibliotece w Osieku.

Po spotkaniu wszystkie trzy klasy udały się do biblioteki, by zobaczyć jak wypożycza się książki i dowiedzieć się ile ich jest w naszej bibliotece. Chętnie zwiedziły całe pomieszczenie. Na koniec krótkiej lekcji otrzymały kolorowe zakładki i szczęśliwe wróciły do szkoły.

Tak niezwykłe spotkania są doskonałą okazją, by uczniowie młodszych klas dowiedziały się, jak powstają książki dla nich, ile trudu i pracy muszą sobie zadać, zarówno autorzy, jak i ilustratorzy dzieł, ile czasu zajmuje wydanie nawet najcieńszej książeczki. Mamy nadzieję, że to zachęci je do czytania, bo jak przekonał się smok Maurycy, nie ma nic cenniejszego.

Zapraszamy na Targi Turystyczne w Dolinie Karpia – 16 maj 2015 roku

Zapraszamy na  Targi Turystyczne w Dolinie Karpia 16 maja, w sobotę na Rynku w Zatorze oraz jako Dzień Otwarty atrakcji turystycznych na terenie wszystkich 7 gmin Doliny Karpia.

Jedną z atrakcji Targów Turystycznych Doliny Karpia będzie możliwość zwiedzania drewnianego kościoła z XVI wieku w Osieku.

Kościół będzie dostępny do zwiedzania w godzinach od 13:00 do 17:00.

O godzinie 16:00 odbędzie się koncert Orkiestry Dętej z Osieka.

Od 15:00 do 17:00 na stoisku Stowarzyszenia Integracyjnego Wspólna Sprawa w  Osieku będzie można nabyć produkty regionalne oraz skosztować domowych wypieków.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

Materiał promujący

Ulotka promująca