Miesięczne archiwum: 2015

W SŁUŻBIE BOGU I OJCZYŹNIE

Grupa uczniów z oświęcimskiej PZ2SOMSiT bierze udział w VI edycji projektu „Kamienie pamięci – z modlitwą Ojczyźnie 1939-1989” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Ma on na celu upamiętnienie  osób prostych, zwyczajnych, którzy poprzez własne poświęcenie przyczynili się do walki o niezawisłość i wolność naszego kraju.

Oświęcimscy maturzyści skupili się w swojej prezentacji głownie na osobie księdza Władysława Grohsa de Resenburga, który jest szczególnie związany z naszą miejscowością. „Kapłan niezłomny” działał w czasie wojny pod pseudonimem „Feliks Skarga”, pełniąc funkcję kapelana Armii Krajowej na Okręg Śląski, prowadząc akcję charytatywną dla więźniów Auschwitz oraz ułatwiając łączność pomiędzy więźniami Oświęcimia i ich rodzinami. W latach 1949-1964 pełnił funkcję proboszcza w naszej osieckiej parafii. Za działalność konspiracyjną został aresztowany przez gestapo, osadzony w obozie Auschwitz, gdzie w bloku śmierci pełnił służbę księdza kapelana.

Najważniejszym elementem  projektu jest opracowanie prezentacji postaci oraz upowszechnianie wiedzy o niej w społeczności lokalnej. Poprzez artykuł chcemy zachęcić czytelników do śledzenia strony „W służbie Bogu i Ojczyźnie” na portalu Facebook, poświęconej działalności księdza Grohsa, aktywnie prowadzonej przez młodych ludzi z PZ2. W ich imieniu serdecznie zapraszamy również na spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu, na którym przedstawiona zostanie projektowa prezentacja uczniów.

FACEBOOK – W SŁUŻBIE BOGU I OJCZYŹNIE

https://www.facebook.com/pages/W-s%C5%82u%C5%BCbie-Bogu-i-Ojczy%C5%BAnie/535214209954982

Ferie zimowe w Osieku

Ferie zimowe to już tylko wspomnienie, jednak przerwę  w nauce na pewno mile wspominają wszyscy, którzy skorzystali z pełnej atrakcji oferty Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Osieku. Zajęcia odbywały się  przez sześć  dni w placówkach Głębowic i Osiek.  Przygotowano urozmaicony program zajęć sportowo – rekreacyjnych i muzycznych umożliwiających rozwój fizyczny i kulturalny. Jak co roku dużym zainteresowaniem  cieszyły się wyjazdy. Pierwszy do kina Planet Cinema w Oświęcimiu na film „Pingwiny z Madagaskaru” . To  historia przygód pingwinów  które odwiedzą Antarktykę, Wenecję, pustynię, Szanghaj, Nowy Jork i Kentucky. Podczas tajnej misji stawiają czoło złemu naukowcowi. Drugi wyjazd do teatru „Banialuka „ w Bielsku Białej na spektakl „Tymoteusz wśród ptaków”.  Piękne kolorowe kostiumy, zabawne teksty sprawiły że dzieci zainteresowaniem śledziły przygody tytułowego  Tymoteusza,  niedźwiadka  który znalazł  porzucone kukułcze jajko i postanowił je wysiedzieć.  Przeszkadzali mu w tym tato niedźwiedź oraz lis, co powodowało wiele zabawnych sytuacji.

Finisaż Doroty Klimczak

         Dorota Klimcza k jest członkiem Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury „Grupa na Zamku” w Oświęcimiu. Maluje olejami i pastelami portrety, pejzaże, sceny rodzajowe. Wykonuje wspaniale kompozycje kwiatowe oraz specjalizuje się w aranżacji wnętrz. W wolnych chwilach pisze wiersze, projektuje i wyrabia biżuterie.  Z wykształcenia jest florystką i zawodowo spełnia się w kwiaciarni na starym mieście w Oświęcimiu.
23 lutego w klubie „Centrum” odbyło się spotkanie kończące wystawę. Gościliśmy liczne grono przyjaciół pani Doroty oraz panie ze Stowarzyszenia Wspólna Sprawa. Poznaliśmy okoliczności powstawania obrazów, związane z ważnymi wydarzeniami w życiu artystki. Panie wymieniały doświadczenia w trudnej sztuce malowania, dziergania czy haftowania.

DSCF1439 DSCF1437