Wszystkie wpisy, których autorem jest Agnieszka Hudecka

Nowości wydawnicze w bibliotece

logo BN

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku wystąpiło do  Biblioteki Narodowej w Warszawie z wnioskiem o dotację w programie „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”.

Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, dzięki czemu biblioteki otrzymały dofinansowanie w wysokości 7 190,00 zł.

Książki zakupione z wymienionej dotacji są już dostępne w Bibliotece w Osieku i w filii w Głębowicach. Zapraszamy!

Projekt zrealizowano ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 1408372303

XII edycja konkursu „Złote Usta” w Osieku

bible-2026336_1280

Międzygminny Konkurs Pięknego Czytania „Złote Usta” tym razem odbywał się w Osieku w pięknie wyremontowanej sali widowiskowej. W XII edycji udział wzięło 24 uczestników z trzech gmin: Oświęcimia, Osieka i Przeciszowa. Do rywalizacji przystąpiły młodsze dzieci z klas I–III. Czytały Bajki Charles’a Perraulta w tłumaczeniu p. Wiesława Drabika: „Czerwonego Kapturka”, „Kopciuszka” czy „Śpiącą królewnę”. W jury zasiedli, wedle zwyczaju, pisarz czytanych bajek, p. Drabik we własnej osobie, p. Jadwiga Szczerbowska dyrektor OKSiR gminy Oświęcim oraz p. Danuta Żemła pracownik MBP „Galeria Książki” w Oświęcimiu. Organizacją konkursu zajmuje się GBP Grojec a koordynacją na szczeblach gminnych – biblioteki w poszczególnych miejscowościach.

Wszystkich zebranych, czyli uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół, dyrektorek placówek kulturalnych i bibliotek, a także znamienitego gościa p. Wiesława Drabika przywitała p. Barbara Gasidło, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu z siedzibą w Grojcu.

P. Katarzyna Chowaniec-Bakalarska z Grojca sprawnie przeprowadziła cały konkurs. Po losowaniu kolejności dzieci czytały bajki Perraulta i przeniosły publiczność w fantastyczny świat baśni, czym udowodniły, że sztuka czytania wcale nie zanika. Jury musiało sporo się nagłowić, by wyłonić zwycięzcę. Tytuł mistrza pięknego czytania „Złote usta” w 2017 roku trafił do Julii Łubik z Przeciszowa, drugie miejsce objęły ex aequo Emilia Kramarczyk z Grojca oraz Patrycja Stawowy z Osieka. Miejsce trzecie również ex aequo przypadły Paulinie Jędrysuk z Przeciszowa i Jakubowi Mitorajowi z Osieka. Przyznano także sześć wyróżnień: Zofii Kabzińskiej (z Przeciszowa), Milenie Ochał (z Brzezinki), Monice Stachurze (z Włosienicy), Julii Sikorze (z Głębowic), Przemysławowi Rakoczemu (z Piotrowic) oraz Celinie Piwowarczyk (z Babic).

Tradycyjnie również podczas podliczania punktów zdobytych w czytelniczych zmaganiach odbyło się spotkanie autorskie. P. Wiesław Drabik to przesympatyczny autor wielu książeczek dla dzieci. Udowodnił nam swój fenomenalny talent do rymowania – prawie cała jego wypowiedź była wypowiedziana wierszem. W swoje popisy p. Drabik włączał również publiczność. Wszyscy świetnie się bawili. Artystycznym akcentem był występ dziewczyn ze szkoły z Rajska. Dziewczyny za pomocą głosu i ruchu przedstawiły interpretację wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. P. Drabik bardzo chętnie podpisywał książeczki, pozował do zdjęć i dla każdego miał króciutką rymowankę. Dzieci ze ZSP nr 1 w Osieku również  się postarały, dziękując autorowi przygotowały piękne wierszowane podziękowania.

Takie inicjatywy są bardzo ważne w kształtowaniu odpowiedniej postawy wśród młodych czytelników. Czytanie jest istotnym elementem rozwoju dziecka. Konkurs pięknego czytania, gdzie dzieci dostają atrakcyjne nagrody, to zachęta i motywacja do pogłębiania swoich zdolności, ale także zaproszenie do cudownego świata literatury.