Wszystkie wpisy, których autorem jest Agnieszka Hudecka

Zimowe ferie z GCKCiS

W pierwszym tygodniu ferii odbywały się zajęcia dla dzieci. Rozpoczęliśmy w tym roku filmowo. W kinie w Domu Kultury w Kętach zobaczyliśmy film animowany „Tedi i mapa skarbów”. Opowiadał on o przygodach Tediego, jego przyjaciela mumii oraz słynnej archeolog Sary Lavroff. Dynamiczna akcja, ciekawe skonstruowani bohaterowie i mnóstwo zabawnych momentów sprawiły, że wszystkim zarówno dzieciom, jak i opiekunom film bardzo się podobał. We wtorek i w środę odbywały się zajęcia stacjonarne w Osieku i Głębowicach – bawiliśmy się różne gry i zabawy grupowe. Postawiliśmy przede wszystkim na ruch, ale udało nam się także zorganizować krótki kurs plastyczny. W Głębowicach uczestnicy stworzyli unikalne koszulki według własnych projektów. W Osieku 14 lutego w walentynki tworzyliśmy serduszkowe harmonijki – wszystkie były piękne. Dzieciaki podarowały je swoim rodzicom. Czwartek też obfitował w niecodzienne emocje, mieliśmy bowiem okazje zobaczyć interpretacje bajki Lewisa Carrolla w wykonaniu teatrzyku Blaszany Bębenek. Odwiedziliśmy ciekawą krainę, śpiewaliśmy z artystami i po prostu świetnie się bawiliśmy. Tak samo było w poniedziałek 19 lutego – naszym celem było miasto Bielsko-Biała. Zobaczyliśmy plac Chrobrego, na którym mamy pamiątkowe zdjęcie oraz, a może przede wszystkim, byliśmy na wspaniałym przestawieniu „Po nitce do kłębka”! Teatr „Banialuka” może się poszczycić wieloma nagrodami i od razu widać wysoki poziom widowisk. Dzieciaki były zachwycone. Oczywiście wielką frajdę sprawiło im także szaleństwo w Krainie Zabawy JupiJupiJaj, do której udaliśmy się po spektaklu. Czas ferii zimowych może być ciekawy i pouczający. Z pewnością dostarczył nam wielu pozytywnych emocji. Teraz z niecierpliwością czekamy na wakacje!

„Alicja w Krainie Czarów” w Osieku – 15.02.2018 r. **Wstęp wolny**

15 lutego o godzinie 10.00 w sali WDK w Osieku odbędzie się przestawienie „Alicja w Krainie Czarów”.  Teatr Blaszany Bębenek zabierze nas w podróż po bajkowej krainie w pogoni za białym królikiem. Spotkamy mnóstwo szalonych postaci i dowiemy się, jak rozwijać swoją wyobraźnię.

Nie masz pomysłu jak ciekawie spędzić ferie z  dzieckiem? Kolorowe stroje, wesołe piosenki i profesjonalni aktorzy przeniosą nas na chwilę do innego świata.

Wstęp wolny – zapraszamy wszystkie dzieci z gminy Osiek na spektakl.

Źródło zdjęcia: blaszanybebenek.pl/przedstawienia/alicja-w-krainie-czarow/

Karp osiecki i… piosenki biesiadne

DSCN5076

Dzięki wsparciu finansowemu z Programu Operacyjnego „Rybactwo i morze” w ramach działania 4.2 „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” w ramach Priorytetu 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku wydało płytę chóru „Osieczanie” i booklet „Tradycja hodowli karpia w Osieku”. W książeczce dołączonej do płyty znajdziemy cenne informacje dotyczące początków i rozwoju gospodarki rybackiej na naszych terenach, które sięgają już XV wieku. W przystępnej formie przedstawiono nasz lokalny skarb, jakim jest tradycja hodowli karpia. Największe sukcesy przypadają na koniec wieku XIX, gdy Oskar Rudziński nabył osieckie ziemie, wprowadził wiele innowacji w hodowli ryb i dzięki swym staraniom doprowadził ją do światowego poziomu. W 1929 roku na  krajowej wystawie  we Lwowie karp osiecki otrzymał Złoty Medal. Dla przypomnienia dzięki staraniom miejscowych władz został  wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Mamy więc się więc czym chwalić.

W 2018 roku chór „Osieczanie” świętować będzie 35-lcie powstania. Wydanie płyty to doskonałe ukoronowanie twórczości zespołu, który jest ważną częścią życia kulturalnego i społecznego Osieka. Na płycie znalazło się 20 utworów ludowych i biesiadnych. Wśród nich możemy znaleźć m.in. W moim ogródeczku, Szumi jawor czy Que sera, sera.

 Płyta jest dostępna podczas koncertów i w Bibliotece Publicznej w Osieku.

Tytuł operacji: „Obchody 700-lecia Osieka – cykl imprez kulturalnych i edukacyjnych promujących rybackie dziedzictwo kulturowe.”

Operacja finansowana w ramach działania 4.2 „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” w ramach Priorytetu 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze”          

DSCN5082

LOGO poprawioneDOLINA_KARPIA_logo_poziom_RGB_CS4UE monochromatyczne poziom pl

Finisaż wystawy RSTK „Grupa na Zamku”

                „Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, aby się wznieść musimy trzymać się razem” – takim mottem szczyci się Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury „Grupa na Zamku” z Oświęcimia. To zespół malarzy amatorów, z którymi łączą nas specjalne więzi.

W zorganizowanym przez GCKCiS plenerze malarskim wzięli udział głównie członkowie RSTK. Namalowali wraz z innymi uczestnikami projektu „Malowniczy Osiek” w maju 2017 roku kilkadziesiąt osieckich pejzaży. Tym razem prezentowali swoje prace stworzone w 2017 roku podczas różnych plenerów i spotkań. W klubie „Centrum” 24 stycznia odbył się finisaż wystawy, którą można było oglądać od grudnia 2017. Dyrektor Krystyna Dusik serdecznie podziękowała za wieloletnią współpracę zebranym członkom, a na ręce prezesa złożyła duży pamiątkowy medal z okazji 700-lecia wsi. Każdy został również obdarowany pamiątkowymi małymi medalami oraz Dziennikiem jubileuszowym Osieka. Obrazy członków RSTK „Grupa na Zamku” już wielokrotnie gościły w naszej miejscowości.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Ferie zimowe z GCKCiS w Osieku

Zapraszamy dzieci z gminy Osiek na zajęcia w Osieku i Głębowicach.

Szczegółowe informacje i zapisy w Bibliotece Publicznej w Osieku i Wiejskim Domu Kultury w Głębowicach. Ilość miejsc ograniczona. Plany zajęć poniżej dla grupy z Osieka i dla grupy z Głębowic. (Aby powiększyć, proszę kliknąć w obrazek.)

feriezimowe

feriezimowe — kopia